Make your own free website on Tripod.com
          






  
  Untitled Document



Licensed to CYRT / Coshocton H.S. HY-TEK's Meet Manager 12/28/2010
CHS/Watkins/Heath - 12/28/2010
Individual Events Score: 4-3-1-0
Relay Events Score:6-3-1-0
Dual Meet Scores - Through Event 22

Women
Coshocton High School 72.00 20.00 Heath High School
Coshocton High School 56.00 38.00 Watkins Memorial Swim Team
Watkins Memorial Swim Team 71.00 21.00 Heath High School

Men
Coshocton High School 76.00 11.00 Heath High School
Coshocton High School 80.00 14.00 Watkins Memorial Swim Team
Watkins Memorial Swim Team 53.00 24.00 Heath High School

Combined
Coshocton High School 148.00 31.00 Heath High School
Coshocton High School 136.00 52.00 Watkins Memorial Swim Team
Watkins Memorial Swim Team 124.00 45.00 Heath High School

 

Licensed to CYRT / Coshocton H.S. HY-TEK's Meet Manager 12/28/2010 09:47 PM
CHS/Watkins/Heath - 12/28/2010
Individual Events Score: 4-3-1-0
Relay Events Score:6-3-1-0
Results

Event 1 Girls 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Watkins Memorial Swim Team-OH 'A' 2:18.15 2:26.73
1) Evener, Samantha JR 2) Holmes, Rebecca JR
3) Rush, Hannah JR 4) Gessner, Miranda SO
38.55 1:21.58 (43.03) 1:55.27 (33.69) 2:26.73 (31.46)
2 Coshocton High School-OH 'A' NT 2:30.14
1) Salmans, Kaitlyn FR 2) Simpson, Emily SO
3) Ringenberg, Hannah SO 4) Baker, Emily SO
43.61 1:26.36 (42.75) 2:01.36 (35.00) 2:30.14 (28.78)
3 Watkins Memorial Swim Team-OH 'B' 2:36.33 2:47.93
1) Tumblin, Rebecca SO 2) Coccia, Logan JR
3) Wilkinson, Brittney SO 4) Cain, Kayla SO
42.04 1:30.47 (48.43) 2:12.77 (42.30) 2:47.93 (35.16)
4 Heath High School 'A' NT 2:59.65
1) McQueen, Taylor SO 2) Fair, Sam SR
3) Ridgeway, Kylie SO 4) Berry, Mariah SO
45.81 1:36.46 (50.65) 2:20.63 (44.17) 2:59.65 (39.02)
5 Coshocton High School-OH 'B' NT 3:02.09
1) Bair, Payton FR 2) Brown, Savannah SO
3) Fortney, Casey FR 4) Schumaker, Chelsea JR
45.99 1:30.92 (44.93) 2:24.76 (53.84) 3:02.09 (37.33)
6 Heath High School 'B' NT 3:35.19
1) Moretti, Megan 2) Mercer, Emily
3) Charle, Payce FR 4) Day, Alexa SO
57.83 1:51.47 (53.64) 2:57.59 (1:06.12) 3:35.19 (37.60)

Event 2 Boys 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Coshocton High School-OH 'A' NT 2:14.48
1) Moore, Clint SR 2) Simpson, Scott SR
3) Wheeler, Alex FR 4) Salmans, Stephen SR
33.77 1:13.81 (40.04) 1:45.65 (31.84) 2:14.48 (28.83)
2 Coshocton High School-OH 'B' NT 2:25.25
1) Blust, Kyle SR 2) Terrell, Ryan JR
3) Roman, Alex JR 4) Clark, Evan SR
38.53 1:20.75 (42.22) 1:53.30 (32.55) 2:25.25 (31.95)
3 Watkins Memorial Swim Team-OH 'A' 2:38.01 2:32.68
1) Schultz, Taylor JR 2) Michel, Luke SO
3) Grady, Charlie SO 4) Evener, Taylor FR
40.63 1:23.57 (42.94) 2:02.93 (39.36) 2:32.68 (29.75)
4 Watkins Memorial Swim Team-OH 'B' 2:52.89 2:48.36
1) Sherman, Dillon JR 2) Balser, Sebastian SR
3) Swick, Tyler SR 4) Clark, Caleb SO
48.45 1:27.81 (39.36) 2:09.78 (41.97) 2:48.36 (38.58)
-- Heath High School 'A' 2:12.72 DQ
1) Miracle, Trevor JR 2) Monroe, Chris SR
3) Francis, Michael JR 4) Keaser, Sam JR
39.43 1:23.14 (43.71) 1:56.91 (33.77) DQ (30.43)

Event 3 Girls 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Hamilton, Sarah JR Chs-OH NT 2:35.54
35.86 1:15.47 (39.61) 1:55.77 (40.30) 2:35.54 (39.77)
2 Gessner, Miranda SO Watkins-OH NT 2:58.60
37.25 1:19.72 (42.47) 2:09.13 (49.41) 2:58.60 (49.47)
3 Salmans, Kaitlyn FR Chs-OH NT 2:59.69
41.83 1:27.92 (46.09) 2:14.37 (46.45) 2:59.69 (45.32)
4 Pond, Danielle SO Watkins-OH 3:10.44 3:18.74
43.64 1:34.59 (50.95) 2:27.40 (52.81) 3:18.74 (51.34)
5 Day, Alexa SO HEATH 3:48.26 3:29.76
45.50 2:36.16 (1:50.66) 3:29.39 (53.23) 3:29.76 (0.37)
6 Shoemaker, Victoria SO HEATH 3:49.37 3:36.68
45.36 1:40.03 (54.67) 2:37.46 (57.43) 3:36.68 (59.22)

Event 4 Boys 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Smith, Marc FR Chs-OH NT 2:32.36
35.11 1:14.85 (39.74) 1:55.28 (40.43) 2:32.36 (37.08)
2 Blust, Kyle SR Chs-OH NT 2:38.30
36.02 1:16.14 (40.12) 1:57.62 (41.48) 2:38.30 (40.68)
3 Evener, Taylor FR Watkins-OH NT 3:16.13
40.98 1:30.96 (49.98) 2:23.03 (52.07) 3:16.13 (53.10)
4 Christman, Tyler FR Watkins-OH NT 3:30.24
43.49 1:37.30 (53.81) 2:34.85 (57.55) 3:30.24 (55.39)

Event 5 Girls 200 SC Meter IM
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Holmes, Rebecca JR Watkins-OH 2:56.76 2:56.47
41.85 1:28.86 (47.01) 2:17.34 (48.48) 2:56.47 (39.13)
2 Borton, Hannah SR Chs-OH NT 2:58.27
37.42 1:26.65 (49.23) 2:19.25 (52.60) 2:58.27 (39.02)
3 Brown, Savannah SO Chs-OH NT 3:04.13
42.06 1:29.05 (46.99) 2:20.44 (51.39) 3:04.13 (43.69)
4 Bitner, Sarah JR Watkins-OH NT 4:01.54
51.03 1:54.20 (1:03.17) 3:02.56 (1:08.36) 4:01.54 (58.98)

Event 6 Boys 200 SC Meter IM
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Wheeler, Alex FR Chs-OH NT 2:46.06
34.56 1:17.74 (43.18) 2:09.02 (51.28) 2:46.06 (37.04)
2 Roman, Alex JR Chs-OH NT 2:49.40
35.13 1:20.95 (45.82) 2:12.51 (51.56) 2:49.40 (36.89)
3 Grady, Charlie SO Watkins-OH NT 3:13.33
38.91 1:30.20 (51.29) 2:26.98 (56.78) 3:13.33 (46.35)
4 Sherman, Dillon JR Watkins-OH NT 3:51.80
46.14 1:40.58 (54.44) 2:52.32 (1:11.74) 3:51.80 (59.48)

Event 7 Girls 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Evener, Samantha JR Watkins-OH 31.73 32.66
2 Hamilton, Sarah JR Chs-OH NT 32.81
3 McCall, Emily SR HEATH 34.65 35.63
4 Fortney, Casey FR Chs-OH NT 36.54
5 Oprandi, Erica SR HEATH 36.48 37.28
6 Takacs, Rebecca SR Watkins-OH 36.78 38.78

Event 7J Girls 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals
===============================================================================
-- Morgan, Shelby HEATH 47.05 X45.20
-- Snyder, Daphne FR Watkins-OH 50.41 X47.50
-- Starkey, Destiny FR HEATH NT X48.10
-- Banham, Sadie FR HEATH 51.79 X50.28
-- Horne, Taliah FR HEATH 54.64 X51.70
-- Pickens, Brittney FR Watkins-OH 55.83 X52.90

Event 8 Boys 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Moore, Clint SR Chs-OH NT 28.06
2 Francis, Michael JR HEATH 30.68 30.22
3 Monroe, Chris SR HEATH NT 31.06
4 Schultz, Taylor JR Watkins-OH 34.95 33.52
5 Evener, Taylor FR Watkins-OH 32.09 33.67
6 Powers, Cade SO Chs-OH NT 36.17

Event 8J Boys 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals
===============================================================================
-- Mugglin, Derek JR HEATH NT X35.20
-- Vincent, Gregory SO Watkins-OH NT X48.33

Event 9 Girls 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Ringenberg, Hannah SO Chs-OH NT 1:21.10
37.88 1:21.10 (43.22)
2 Gessner, Miranda SO Watkins-OH 1:44.83 1:28.95
39.40 1:28.95 (49.55)
3 Wilkinson, Brittney SO Watkins-OH NT 1:47.11
48.98 1:47.11 (58.13)
4 Schumaker, Chelsea JR Chs-OH NT 1:54.43
54.70 1:54.43 (59.73)

Event 10 Boys 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Salmans, Stephen SR Chs-OH NT 1:15.58
34.46 1:15.58 (41.12)
2 Terrell, Ryan JR Chs-OH NT 1:26.24
40.26 1:26.24 (45.98)
3 Grady, Charlie SO Watkins-OH 1:19.30 1:31.77
41.79 1:31.77 (49.98)

Event 11 Girls 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Baker, Emily SO Chs-OH NT 1:03.27
30.37 1:03.27 (32.90)
2 Rush, Hannah JR Watkins-OH NT 1:06.06
31.35 1:06.06 (34.71)
3 Fortney, Casey FR Chs-OH NT 1:22.56
40.08 1:22.56 (42.48)
4 Pond, Danielle SO Watkins-OH 1:23.76 1:26.54
40.67 1:26.54 (45.87)
5 Berry, Mariah SO HEATH 1:30.90 1:26.79
42.00 1:26.79 (44.79)
6 Detamore, Lindsey FR HEATH 1:31.24 1:31.16
42.65 1:31.16 (48.51)

Event 11J Girls 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals
===============================================================================
-- Dillon, Lindsay JR Watkins-OH 1:36.10 X1:37.58
-- McLeod, Kellie FR Watkins-OH 3:16.45 X1:37.86
-- Morgan, Shelby HEATH 1:43.97 X1:43.19
-- Annarino, Caitlyn HEATH 1:48.31 X1:52.90
-- Starkey, Destiny FR HEATH NT X1:54.15
-- Horne, Taliah FR HEATH 2:04.94 X2:02.59

Event 12 Boys 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Lewis, Hawken JR Chs-OH NT 1:02.63
29.52 1:02.63 (33.11)
2 Miracle, Trevor JR HEATH 1:14.05 1:13.33
1:13.29 1:13.33 (0.04)
3 Bullock, Tyler JR Chs-OH NT 1:17.34
37.68 1:17.34 (39.66)
4 Michel, Luke SO Watkins-OH 1:22.29 1:22.15
38.44 1:22.15 (43.71)
5 Mugglin, Derek JR HEATH NT 1:28.31
41.53 1:28.31 (46.78)
6 Balser, Sebastian SR Watkins-OH 1:32.37 1:31.81
43.15 1:31.81 (48.66)

Event 13 Girls 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Borton, Hannah SR Chs-OH NT 5:31.11
38.32 1:20.35 (42.03) 2:03.51 (43.16) 2:46.19 (42.68)
3:29.36 (43.17) 4:11.31 (41.95) 4:52.38 (41.07) 5:31.11 (38.73)
2 Simpson, Emily SO Chs-OH NT 5:33.28
37.17 1:17.67 (40.50) 1:59.79 (42.12) 2:42.73 (42.94)
3:25.86 (43.13) 4:08.69 (42.83) 4:51.14 (42.45) 5:33.28 (42.14)
3 Sigman, Amelia SR HEATH NT 5:36.23
37.29 1:18.14 (40.85) 1:59.63 (41.49) 2:42.32 (42.69)
3:26.01 (43.69) 4:09.39 (43.38) 4:54.23 (44.84) 5:36.23 (42.00)
4 Cain, Kayla SO Watkins-OH NT 6:33.69
40.95 1:28.30 (47.35) 2:17.02 (48.72) 3:09.01 (51.99)
4:01.29 (52.28) 4:53.87 (52.58) 5:46.07 (52.20) 6:33.69 (47.62)
5 Coccia, Logan JR Watkins-OH 6:52.26 6:58.23
45.15 1:37.40 (52.25) 2:30.73 (53.33) 3:24.77 (54.04)
4:19.78 (55.01) 5:14.63 (54.85) 6:09.34 (54.71) 6:58.23 (48.89)

Event 14 Boys 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Terrell, Ryan JR Chs-OH NT 5:31.04
36.74 1:17.98 (41.24) 2:00.34 (42.36) 2:42.66 (42.32)
3:25.10 (42.44) 4:07.90 (42.80) 4:50.61 (42.71) 5:31.04 (40.43)
2 Smith, Drew SO Chs-OH NT 6:37.31
41.65 1:29.99 (48.34) 2:23.13 (53.14) 6:37.31 (4:14.18)
3 Swick, Tyler SR Watkins-OH NT 6:38.87
41.03 1:30.85 (49.82) 2:23.23 (52.38) 3:15.62 (52.39)
4:08.06 (52.44) 5:00.93 (52.87) 6:38.87 (1:37.94)

Event 15 Girls 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Coshocton High School-OH 'A' NT 2:16.66
1) Hamilton, Sarah JR 2) Brown, Savannah SO
3) Borton, Hannah SR 4) Simpson, Emily SO
33.62 1:08.48 (34.86) 1:41.89 (33.41) 2:16.66 (34.77)
2 Watkins Memorial Swim Team-OH 'A' 2:08.49 2:25.85
1) Evener, Samantha JR 2) Cain, Kayla SO
3) Coccia, Logan JR 4) Takacs, Rebecca SR
33.53 1:09.11 (35.58) 1:53.24 (44.13) 2:25.85 (32.61)
3 Heath High School 'A' 2:26.15 2:27.09
1) Oprandi, Erica SR 2) McDonald, Annaleigh SR
3) McCall, Emily SR 4) Sigman, Amelia SR
37.59 1:15.94 (38.35) 1:52.66 (36.72) 2:27.09 (34.43)
4 Coshocton High School-OH 'B' NT 2:31.26
1) Fortney, Casey FR 2) Bair, Payton FR
3) Schumaker, Chelsea JR 4) Salmans, Kaitlyn FR
36.55 1:14.53 (37.98) 1:55.70 (41.17) 2:31.26 (35.56)
5 Watkins Memorial Swim Team-OH 'B' 2:18.43 2:38.47
1) Bitner, Sarah JR 2) Tumblin, Rebecca SO
3) Pond, Danielle SO 4) Wilkinson, Brittney SO
45.04 1:20.24 (35.20) 1:59.82 (39.58) 2:38.47 (38.65)
6 Heath High School 'B' NT 2:59.74
1) Banham, Sadie FR 2) Charle, Payce FR
3) Mercer, Emily 4) Annarino, Caitlyn
50.41 1:31.57 (41.16) 2:19.23 (47.66) 2:59.74 (40.51)

Event 16 Boys 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Coshocton High School-OH 'A' NT 1:56.10
1) Moore, Clint SR 2) Lewis, Hawken JR
3) Roman, Alex JR 4) Salmans, Stephen SR
29.33 59.46 (30.13) 1:28.17 (28.71) 1:56.10 (27.93)
2 Heath High School 'A' 1:59.36 2:03.28
1) Miracle, Trevor JR 2) Monroe, Chris SR
3) Keaser, Sam JR 4) Francis, Michael JR
30.77 1:02.14 (31.37) 1:33.52 (31.38) 2:03.28 (29.76)
3 Coshocton High School-OH 'B' NT 2:05.31
1) Clark, Evan SR 2) Smith, Marc FR
3) Wheeler, Alex FR 4) Simpson, Scott SR
31.21 1:03.07 (31.86) 1:33.19 (30.12) 2:05.31 (32.12)
4 Watkins Memorial Swim Team-OH 'A' 2:17.20 2:17.72
1) Evener, Taylor FR 2) Michel, Luke SO
3) Schultz, Taylor JR 4) Grady, Charlie SO
31.74 1:08.08 (36.34) 1:43.42 (35.34) 2:17.72 (34.30)
5 Watkins Memorial Swim Team-OH 'B' 2:33.44 2:35.52
1) Christman, Tyler FR 2) Balser, Sebastian SR
3) Clark, Caleb SO 4) Sherman, Dillon JR
37.14 1:17.99 (40.85) 1:58.89 (40.90) 2:35.52 (36.63)

Event 17 Girls 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Rush, Hannah JR Watkins-OH 1:17.39 1:16.39
37.01 1:16.39 (39.38)
2 Baker, Emily SO Chs-OH NT 1:19.93
39.40 1:19.93 (40.53)
3 Sigman, Amelia SR HEATH 1:21.67 1:26.53
42.65 1:26.53 (43.88)
4 Bair, Payton FR Chs-OH NT 1:46.81
1:46.80 1:46.81 (0.01)
5 Bitner, Sarah JR Watkins-OH 2:05.24 2:01.58
1:00.27 2:01.58 (1:01.31)

Event 18 Boys 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Smith, Marc FR Chs-OH NT 1:20.73
40.17 1:20.73 (40.56)
2 Blust, Kyle SR Chs-OH NT 1:24.80
1:24.69 1:24.80 (0.11)
3 Schultz, Taylor JR Watkins-OH 1:30.23 1:31.29
44.84 1:31.29 (46.45)
4 Christman, Tyler FR Watkins-OH 2:12.15 1:57.80
55.66 1:57.80 (1:02.14)

Event 19 Girls 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Ringenberg, Hannah SO Chs-OH NT 1:30.77
43.46 1:30.77 (47.31)
2 Simpson, Emily SO Chs-OH NT 1:31.85
43.52 1:31.85 (48.33)
3 Holmes, Rebecca JR Watkins-OH 1:29.85 1:32.67
43.87 1:32.67 (48.80)
4 Tumblin, Rebecca SO Watkins-OH 1:36.78 1:34.66
46.28 1:34.66 (48.38)
5 McDonald, Annaleigh SR HEATH 1:44.04 1:46.50
50.86 1:46.50 (55.64)
6 Fair, Sam SR HEATH 1:50.88 1:47.48
50.01 1:47.48 (57.47)

Event 20 Boys 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Lewis, Hawken JR Chs-OH NT 1:24.30
39.24 1:24.30 (45.06)
2 Simpson, Scott SR Chs-OH NT 1:30.13
42.27 1:30.13 (47.86)
3 Michel, Luke SO Watkins-OH 1:38.42 1:43.53
48.83 1:43.53 (54.70)

Event 21 Girls 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Coshocton High School-OH 'A' NT 4:47.49
1) Baker, Emily SO 2) Hamilton, Sarah JR
3) Borton, Hannah SR 4) Ringenberg, Hannah SO
2 Watkins Memorial Swim Team-OH 'A' 4:59.92 5:04.27
1) Rush, Hannah JR 2) Evener, Samantha JR
3) Holmes, Rebecca JR 4) Gessner, Miranda SO
3 Heath High School 'A' 5:57.18 5:45.98
1) Oprandi, Erica SR 2) Berry, Mariah SO
3) McCall, Emily SR 4) Sigman, Amelia SR
4 Watkins Memorial Swim Team-OH 'B' 5:21.90 5:58.33
1) Tumblin, Rebecca SO 2) Pond, Danielle SO
3) Dillon, Lindsay JR 4) Cain, Kayla SO
5 Heath High School 'B' NT 6:14.33
1) Detamore, Lindsey FR 2) Shoemaker, Victoria SO
3) McQueen, Taylor SO 4) Ridgeway, Kylie SO

Event 22 Boys 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Coshocton High School-OH 'A' NT 4:27.43
1) Moore, Clint SR 2) Roman, Alex JR
3) Salmans, Stephen SR 4) Lewis, Hawken JR
30.76 1:05.59 (1:05.59) 1:38.70 (33.11) 2:16.56 (1:10.97)
2:47.65 (31.09) 3:22.82 (1:06.26) 3:52.36 (29.54) 4:27.43 (1:04.61)
2 Coshocton High School-OH 'B' NT 4:50.89
1) Clark, Evan SR 2) Smith, Marc FR
3) Wheeler, Alex FR 4) Terrell, Ryan JR
36.15 1:14.73 (1:14.73) 1:49.72 (34.99) 2:27.29 (1:12.56)
3:37.03 (1:09.74) 3:59.70 (1:32.41) 4:50.64 (50.94) 4:50.89 (51.19)
3 Heath High School 'A' 4:49.75 4:56.29
1) Monroe, Chris SR 2) Keaser, Sam JR
3) Miracle, Trevor JR 4) Francis, Michael JR
35.43 1:12.42 (1:12.42) 1:49.57 (37.15) 2:30.79 (1:18.37)
3:05.52 (34.73) 3:46.26 (1:15.47) 4:19.76 (33.50) 4:56.29 (1:10.03)
4 Watkins Memorial Swim Team-OH 'A' 5:14.47 6:44.73
1) Vincent, Gregory SO 2) Sherman, Dillon JR
3) Swick, Tyler SR 4) Christman, Tyler FR
50.54 2:14.24 (2:14.24) 2:49.69 (35.45) 4:11.40 (1:57.16)
4:58.78 (47.38) 5:48.24 (1:36.84) 6:44.49 (56.25) 6:44.73 (56.49)