Make your own free website on Tripod.com
                         New Philadelphia - 12/17/2008                         
                     Individual Events Score: 6-4-3-2-1-0                      
                          Relay Events Score: 8-4-2-0                          
                       Team Rankings - Through Event 22                        
 
                              Girls - Team Scores                              
            Place School                                          Points
       ===================================================================
                1 New Philadelphia                   NPH              90  
                2 Coshocton High School              COSH             78  
 
                              Boys - Team Scores                               
            Place School                                          Points
       ===================================================================
                1 Coshocton High School              COSH             99  
                2 New Philadelphia                   NPH              70  

                                   Results                                    
 
Event 1  Girls 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 New Philadelphia  'A'                             2:18.07    2:25.86    8  
     1) Dixon, Callie JR                2) Frantz, Emily SR               
     3) Levengood, Wilma SO             4) Outman, Kaylee SR              
       41.03    40.50    32.75    31.58                                    
  2 Coshocton High School  'A'                             NT    2:33.45    4  
     1) Easterday, Alex JR              2) Pyle, Jennifer SR              
     3) Borton, Hannah SO               4) Crown, Courtney SR             
       39.01    39.26    43.04    32.14                                    
  3 New Philadelphia  'B'                                  NT    2:40.58    2  
     1) Frank, Paige FR                 2) Herman, Elizabeth FR           
     3) Bernard, Erica JR               4) Gerber, Hannah SO              
       40.25    43.33    42.15    34.85                                    
  4 New Philadelphia  'C'                                  NT   x3:01.63  
     1) Gasser, Morgan FR               2) Norman, Alyssa SO              
     3) Stephens, Jessica SR            4) Vance, Mackenzie FR            
       46.49    51.74    47.86    35.54                                    
  5 Coshocton High School  'B'                             NT    3:02.71  
     1) McKay, Kaitlin JR               2) Stillion, Lyndsey JR           
     3) Lillibridge, Amber SO           4) Jennings, Kristen SO           
       45.79    52.28    49.33    35.31                                    
 
Event 2  Boys 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 New Philadelphia  'A'                             2:03.58    2:03.70    8  
     1) Hixenbaugh, Noah SR             2) Yaya, Atahan JR                
     3) Lindenbaum, Ethan SR            4) Stokey, Tanner FR              
       32.37    31.33    31.07    28.93                                    
  2 Coshocton High School  'A'                             NT    2:03.71    4  
     1) Tubbs, Brian SR                 2) Madsen, Matthew SR             
     3) Turner, Adam SR                 4) Haines, Josh SR                
       32.63    35.72    29.81    25.55                                    
  3 Coshocton High School  'B'                             NT    2:20.17    2  
     1) Bairas, Joseph SR               2) Roman, Alex FR                 
     3) Mizer, Peter JR                 4) McKay, Kevin SR                
       36.00    40.11    35.29    28.77                                    
  4 New Philadelphia  'B'                                  NT    2:23.92  
     1) Huth, Collin SO                 2) Schwartz, Phillip JR           
     3) Levengood, Nathan FR            4) Henke, Rodrigo JR              
       34.80    43.85    34.90    30.37                                    
  5 New Philadelphia  'C'                                  NT   x2:38.43  
     1) Incarnato, Gabe SO              2) Borton, Joel SO                
     3) Borton, Luke SR                 4) Pipes, Chris SO                
       44.39    47.92    36.13    29.99                                    
  6 Coshocton High School  'C'                             NT   x3:00.83  
     1) Moore, Clint SO                 2) Lewis, Hawken FR               
     3) Clark, Evan SO                  4) Thornsley, Shane FR            
       40.37    41.17    54.65    44.64                                    
 
Event 3  Girls 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Levengood, Wilma          SO New Phila                 NT    2:32.93    6  
    1:12.95   41.36   38.62                                        
  2 Borton, Lila              JR Coshocton                 NT    2:47.90    4  
      38.93   42.58   43.34   43.05                                
  3 Dixon, Callie             JR New Phila            2:53.61    2:56.14    3  
      39.76   45.19   47.43   43.76                                
  4 Stein, Alexis             SO New Phila            3:18.62    3:06.55    2  
      41.06   48.10   50.18   47.21                                
  5 McKay, Kaitlin            JR Coshocton                 NT    3:16.04    1  
      42.45   49.43   52.93   51.23                                
  6 Jennings, Kristen         SO Coshocton                 NT    3:37.84  
      43.26   52.08 1:01.23 1:01.27                                
 
Event 4  Boys 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Haines, Josh              SR Coshocton                 NT    2:11.96    6  
      30.12   33.50   34.10   34.24                                
  2 Hixenbaugh, Noah          SR New Phila            2:23.57    2:20.39    4  
      30.66   34.92   37.34   37.47                                
  3 Baker, Dan                SR Coshocton                 NT    2:24.79    3  
      33.14   37.03   37.60   37.02                                
  4 Levengood, Nathan         FR New Phila                 NT    2:30.57    2  
      32.63   38.51   39.66   39.77                                
  5 Salmans, Stephen          FR Coshocton                 NT    2:33.49    1  
      35.40   39.24   39.84   39.01                                
  6 Schwartz, Phillip         JR New Phila                 NT    2:51.47  
      36.24   45.07   47.21   42.95                                
 
Event 5  Girls 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Frank, Paige              FR New Phila                 NT    3:09.11    6  
      44.91   47.48   55.52   41.20                                
  2 Bernard, Erica            JR New Phila            3:21.07    3:10.61    4  
      44.45   51.19   51.71   43.26                                
  3 Borton, Hannah            SO Coshocton                 NT    3:20.69    3  
      44.75   49.16   59.19   47.59                                
  4 Stillion, Lyndsey         JR Coshocton                 NT    3:47.61    2  
      50.24 1:04.77 1:01.49   51.11                                
 
Event 6  Boys 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lindenbaum, Ethan         SR New Phila            2:26.52    2:30.61    6  
      31.43   37.02   46.26   35.90                                
  2 Madsen, Matthew           SR Coshocton                 NT    2:40.80    4  
      36.45   41.32   44.58   38.45                                
  3 Mizer, Peter              JR Coshocton                 NT    2:49.97    3  
      37.99   44.03   49.21   38.74                                
  4 Huth, Collin              SO New Phila                 NT    3:02.46    2  
      37.88   44.98 1:01.38   38.22                                
  5 Simpson, Scott            SO Coshocton                 NT    3:18.19    1  
      47.13   51.95   54.32   44.79                                
 
Event 7  Girls 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Outman, Kaylee            SR New Phila              30.50      31.85    6  
  2 Crown, Courtney           SR Coshocton                 NT      33.10    4  
  3 Gerber, Hannah            SO New Phila              37.36      35.20    3  
  4 Boylan, Myranda           SO Coshocton                 NT      35.36    2  
  5 Hamilton, Sarah           FR Coshocton                 NT      36.10    1  
  6 Vance, Mackenzie          FR New Phila                 NT      36.85  
 
Event 7J  Girls 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 West, Hunter              SR New Phila                 NT      38.01  
  2 Maley, Donja              JR New Phila                 NT      39.78  
  3 Lewis, Rachel             SO New Phila                 NT      41.17  
  4 Schaar, Samantha          JR New Phila                 NT     x41.40  
 
Event 8  Boys 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Turner, Adam              SR Coshocton                 NT      26.08    6  
  2 McKay, Kevin              SR Coshocton                 NT      29.09    4  
  3 Stokey, Tanner            FR New Phila              29.37      29.22    3  
  4 Henke, Rodrigo            JR New Phila              29.39      30.65    2  
  5 Lewis, Hawken             FR Coshocton                 NT      31.64    1  
  6 Clay, Nick                SO New Phila              31.92      32.56  
 
Event 8J  Boys 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dietrick, Alex            SO New Phila                 NT      33.60  
  2 Incarnato, Gabe           SO New Phila                 NT      35.14  
  3 Tope, Cody                JR New Phila                 NT      39.62  
  4 Borton, Joel              SO New Phila                 NT     x39.65  
 
Event 9  Girls 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pyle, Jennifer            SR Coshocton                 NT    1:12.89    6  
      33.87   39.02                                                
  2 Levengood, Wilma          SO New Phila            1:11.69    1:13.50    4  
      33.27   40.23                                                
  3 Stillion, Lyndsey         JR Coshocton                 NT    1:56.14    3  
      51.94 1:04.20                                                
  4 Lillibridge, Amber        SO Coshocton                 NT    1:59.88    2  
      53.99 1:05.89                                                
 
Event 10  Boys 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Turner, Adam              SR Coshocton                 NT    1:08.87    6  
      31.66   37.21                                                
  2 Levengood, Nathan         FR New Phila            1:14.84    1:17.91    4  
      35.26   42.65                                                
  3 Mizer, Peter              JR Coshocton                 NT    1:22.41    3  
      37.91   44.50                                                
  4 Roman, Alex               FR Coshocton                 NT    1:24.27    2  
      38.21   46.06                                                
 
Event 11  Girls 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Frantz, Emily             SR New Phila            1:06.81    1:09.96    6  
      32.81   37.15                                                
  2 Outman, Kaylee            SR New Phila            1:09.71    1:11.78    4  
      34.74   37.04                                                
  3 Crown, Courtney           SR Coshocton                 NT    1:13.59    3  
      34.71   38.88                                                
  4 Easterday, Alex           JR Coshocton                 NT    1:16.33    2  
      36.71   39.62                                                
  5 Boylan, Myranda           SO Coshocton                 NT    1:23.71    1  
      39.56   44.15                                                
  6 Herman, Elizabeth         FR New Phila                 NT    1:26.04  
      37.89   48.15                                                
 
Event 12  Boys 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Haines, Josh              SR Coshocton                 NT      58.24    6  
      27.77   30.47                                                
  2 Stokey, Tanner            FR New Phila                 NT    1:05.42    4  
      32.34   33.08                                                
  3 Salmans, Stephen          FR Coshocton                 NT    1:06.89    3  
      33.21   33.68                                                
  4 McKay, Kevin              SR Coshocton                 NT    1:09.01    2  
      32.79   36.22                                                
  5 Borton, Luke              SR New Phila            1:11.55    1:09.33    1  
      32.90   36.43                                                
  6 Henke, Rodrigo            JR New Phila            1:11.74    1:13.46  
      34.61   38.85                                                
 
Event 13  Girls 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Borton, Lila              JR Coshocton                 NT    5:50.75    6  
      39.34   43.74   45.04   45.08   45.34   44.91   44.60   42.70
  2 Stein, Alexis             SO New Phila                 NT    6:28.34    4  
      41.58   47.83   50.21   50.59   49.55   50.55   50.61   47.42
  3 Norman, Alyssa            SO New Phila                 NT    6:32.04    3  
      43.18   50.45   50.25   50.57   50.09   50.72   49.63   47.15
  4 McKay, Kaitlin            JR Coshocton                 NT    6:45.25    2  
      42.42   49.46   51.62   53.53   54.14   53.04   52.81   48.23
  5 Vance, Mackenzie          FR New Phila                 NT    6:55.76    1  
      44.55   49.82   53.01   54.59   55.81   54.36   54.67   48.95
 
Event 14  Boys 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yaya, Atahan              JR New Phila                 NT    4:40.76    6  
      30.98   35.49   37.02   36.39   36.59   36.01   36.21   32.07
  2 Tubbs, Brian              SR Coshocton                 NT    4:43.89    4  
      32.15   35.39   36.27   36.20   35.95   36.39   36.80   34.74
  3 Bairas, Joseph            SR Coshocton                 NT    5:23.63    3  
      35.00   39.55   40.54   40.89   41.35   42.80   42.71   40.79
  4 Roman, Alex               FR Coshocton                 NT    5:49.26    2  
      36.27   43.98   44.50   46.37   45.71   46.76   43.69   41.98
  5 Pipes, Chris              SO New Phila                 NT    6:21.95    1  
      36.47   41.72   45.16   48.83   50.28   51.67   54.24   53.58
 
Event 15  Girls 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 New Philadelphia  'A'                             2:04.33    2:09.07    8  
     1) Outman, Kaylee SR               2) Bernard, Erica JR              
     3) Frantz, Emily SR                4) Levengood, Wilma SO            
       32.66    33.47    32.92    30.02                                    
  2 Coshocton High School  'A'                             NT    2:23.46    4  
     1) Stillion, Lyndsey JR            2) Hamilton, Sarah FR             
     3) Borton, Hannah SO               4) Borton, Lila JR                
       37.00    36.74    33.93    35.79                                    
  3 Coshocton High School  'B'                             NT    2:31.81    2  
     1) Boylan, Myranda SO              2) McKay, Kathleen SO             
     3) Lillibridge, Amber SO           4) McKay, Kaitlin JR              
       35.88    41.37    39.42    35.14                                    
  4 New Philadelphia  'B'                                  NT    2:35.87  
     1) Stephens, Jessica SR            2) Stein, Alexis SO               
     3) Vance, Mackenzie FR             4) Norman, Alyssa SO              
       38.03    39.01    38.88    39.95                                    
  5 New Philadelphia  'C'                                  NT   x2:39.71  
     1) McPeck, Libby FR                2) Burik, Megan FR                
     3) Gasser, Morgan FR               4) Maley, Donja JR                
       38.75    37.44    48.50    35.02                                    
  6 Coshocton High School  'C'                             NT   x3:06.01  
     1) Dile, Rebecca FR                2) Huebner, Kayla SO              
     3) Jennings, Kristen SO            4) Wittke, Rebekka SR             
       50.38    49.57    37.88    48.18                                    
 
Event 16  Boys 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coshocton High School  'A'                             NT    1:58.19    8  
     1) Baker, Dan SR                   2) Salmans, Stephen FR            
     3) Mizer, Peter JR                 4) McKay, Kevin SR                
       29.94    28.89    29.91    29.45                                    
  2 New Philadelphia  'A'                             1:46.98    2:07.46    4  
     1) Pipes, Chris SO                 2) Levengood, Nathan FR           
     3) Henke, Rodrigo JR               4) Stokey, Tanner FR              
       37.67    29.69    30.89    29.21                                    
  3 New Philadelphia  'B'                                  NT    2:10.92    2  
     1) Borton, Luke SR                 2) Schwartz, Phillip JR           
     3) Dietrick, Alex SO               4) Clay, Nick SO                  
       31.84    33.98    32.84    32.26                                    
  4 Coshocton High School  'B'                             NT    2:16.42  
     1) Simpson, Scott SO               2) Clark, Evan SO                 
     3) Moore, Clint SO                 4) Roman, Alex FR                 
       33.80    39.87    32.06    30.69                                    
 
Event 17  Girls 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Easterday, Alex           JR Coshocton                 NT    1:24.32    6  
      41.72   42.60                                                
  2 Frank, Paige              FR New Phila            1:30.79    1:25.67    4  
      43.22   42.45                                                
  3 Dixon, Callie             JR New Phila            1:24.05    1:28.40    3  
      42.95   45.45                                                
  4 Hamilton, Sarah           FR Coshocton                 NT    1:39.49    2  
      48.84   50.65                                                
  5 Dile, Rebecca             FR Coshocton                 NT    2:14.97    1  
    1:02.95 1:12.02                                                
 -- Gerber, Hannah            SO New Phila                 NT         DQ  
      44.06   49.70                                                
 
Event 18  Boys 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lindenbaum, Ethan         SR New Phila            1:04.89    1:05.32    6  
      31.38   33.94                                                
  2 Tubbs, Brian              SR Coshocton                 NT    1:10.66    4  
      33.96   36.70                                                
  3 Hixenbaugh, Noah          SR New Phila            1:12.71    1:10.89    3  
      34.80   36.09                                                
  4 Bairas, Joseph            SR Coshocton                 NT    1:15.80    2  
      37.87   37.93                                                
  5 Huth, Collin              SO New Phila            1:24.60    1:17.85    1  
      37.57   40.28                                                
  6 Baker, Dan                SR Coshocton                 NT    1:18.12  
      38.90   39.22                                                
 
Event 19  Girls 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pyle, Jennifer            SR Coshocton                 NT    1:26.12    6  
      40.54   45.58                                                
  2 Frantz, Emily             SR New Phila            1:28.99    1:31.50    4  
      43.18   48.32                                                
  3 Bernard, Erica            JR New Phila            1:33.38    1:32.86    3  
      44.05   48.81                                                
  4 Herman, Elizabeth         FR New Phila            1:34.96    1:37.86    2  
      44.85   53.01                                                
  5 Borton, Hannah            SO Coshocton                 NT    1:43.90    1  
      48.91   54.99                                                
  6 McKay, Kathleen           SO Coshocton                 NT    1:58.53  
      55.75 1:02.78                                                
 
Event 20  Boys 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yaya, Atahan              JR New Phila            1:08.91    1:14.54    6  
      34.29   40.25                                                
  2 Madsen, Matthew           SR Coshocton                 NT    1:19.96    4  
      37.10   42.86                                                
  3 Simpson, Scott            SO Coshocton                 NT    1:33.62    3  
      43.80   49.82                                                
  4 Lewis, Hawken             FR Coshocton                 NT    1:34.83    2  
      44.17   50.66                                                
  5 Schwartz, Phillip         JR New Phila            1:35.75    1:36.67    1  
      45.64   51.03                                                
  6 Borton, Joel              SO New Phila            1:50.20    1:47.86  
      49.60   58.26                                                
 
Event 21  Girls 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coshocton High School  'A'                             NT    5:01.08    8  
     1) Crown, Courtney SR              2) Borton, Lila JR                
     3) Easterday, Alex JR              4) Pyle, Jennifer SR              
       35.24  1:14.48    37.59  1:17.75    38.01  1:19.52    33.07  1:09.33
  2 New Philadelphia  'A'                             4:35.92    5:31.21    4  
     1) Frank, Paige FR                 2) Gerber, Hannah SO              
     3) Norman, Alyssa SO               4) Dixon, Callie JR               
       37.73  1:18.25    38.51  1:24.01    43.26  1:29.30    37.85  1:19.65
  3 Coshocton High School  'B'                             NT    5:46.59    2  
     1) Boylan, Myranda SO              2) Hamilton, Sarah FR             
     3) Lillibridge, Amber SO           4) Stillion, Lyndsey JR           
       40.87  1:27.24    40.56  1:22.71    45.03  1:31.27    39.13  1:25.37
  4 New Philadelphia  'B'                                  NT    5:53.23  
     1) Herman, Elizabeth FR            2) Stein, Alexis SO               
     3) Stephens, Jessica SR            4) McPeck, Libby FR               
       42.38  1:31.35    41.56  1:29.71    39.71  1:25.12    40.99  1:27.05
  5 New Philadelphia  'C'                                  NT   x6:23.18  
     1) Burik, Megan FR                 2) Gasser, Morgan FR              
     3) Schaar, Samantha JR             4) Maley, Donja JR                
       41.28  1:28.99    46.74  1:42.17    41.45  1:54.34    27.23  1:17.68
  6 Coshocton High School  'C'                             NT   x7:15.66  
     1) Jennings, Kristen SO            2) Huebner, Kayla SO              
     3) Dile, Rebecca FR                4) McKay, Kathleen SO             
       41.97  1:30.90    53.89  1:54.26    53.51  2:01.60    52.13  1:48.90
 
Event 22  Boys 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coshocton High School  'A'                             NT    4:04.08    8  
     1) Tubbs, Brian SR                 2) Haines, Josh SR                
     3) Madsen, Matthew SR              4) Turner, Adam SR                
       30.75  1:04.77    27.24    58.01    30.57  1:04.57    26.57    56.73
  2 New Philadelphia  'A'                             3:57.55    4:09.57    4  
     1) Hixenbaugh, Noah SR             2) Huth, Collin SO                
     3) Lindenbaum, Ethan SR            4) Yaya, Atahan JR                
       31.13  1:04.40    30.95  1:06.84    27.94    59.64    26.78    58.69
  3 Coshocton High School  'B'                             NT    4:43.78    2  
     1) Bairas, Joseph SR               2) Salmans, Stephen FR            
     3) Simpson, Scott SO               4) Baker, Dan SR                  
       33.87  1:10.83    32.28  1:07.49    36.81  1:16.80    32.63  1:08.66
  4 New Philadelphia  'B'                                  NT    5:11.70  
     1) Clay, Nick SO                   2) Dietrick, Alex SO              
     3) Borton, Luke SR                 4) Pipes, Chris SO                
       37.02  1:21.34    36.42  1:20.16    33.95  1:14.52    35.86  1:15.68
  5 Coshocton High School  'C'                             NT   x6:01.13  
     1) Thornsley, Shane FR             2) Moore, Clint SO                
     3) Clark, Evan SO                  4) Lewis, Hawken FR               
       48.71  1:41.34    39.74  1:26.85    46.34  1:38.09    34.43  1:14.85

Return to 2008-2009 Schedule