Make your own free website on Tripod.com
Tri-Valley/Newark Catholic - 12/13/2006
Individual Events Score: 4-3-1-0
Relay Events Score:6-3-1-0
Dual Meet Scores - Through Event 22
 
  Men
 
Coshocton 68.00   25.00   Newark Catholic
 
Coshocton 72.00   22.00   Tri-Valley
 
Tri-Valley 49.00   40.00   Newark Catholic
 
  Women
 
Coshocton 71.00   23.00   Newark Catholic
 
Coshocton 51.00   43.00   Tri-Valley
 
Tri-Valley 59.00   35.00   Newark Catholic
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals Points 
===============================================================================
  1 Tri-Valley  'A'                                             2:33.25  
     1) Border, Blaire SO               2) Rotella, Tess SR               
     3) Hetrick, Courtney SO            4) Wasson, Rachel SO              
       40.56    43.94    35.45    33.30                                    
  2 Coshocton  'A'                                              2:35.14  
     1) Crown, Courtney SO              2) Akers, Alyssa SR               
     3) Sheldon, Sarah FR               4) Stillion, Paige JR             
       42.71    44.47    34.40    33.56                                    
  3 Newark Catholic  'A'                                        2:46.59  
     1) Van Horn, Pinky SO              2) Deckert, Lisa                  
     3) Dodson, Jenna                   4) Parker, Alexa SO               
       42.23    44.84    44.33    35.19                                    
  4 Tri-Valley  'B'                                             2:59.54  
     1) Small, Sara                     2) Lazar, Marie JR                
     3) McCann, Claire SR               4) Hindel, Elizabeth SR           
       45.43    49.43    46.67    38.01                                    
  5 Newark Catholic  'B'                                        3:05.62  
     1) Jurden, Abbey                   2) Ehret, Cathleen SO             
     3) Pintz, Julie                    4) Campolo, Maria SO              
       46.72    48.55    52.64    37.71                                    
 -- Coshocton  'B'                                                   DQ  
     1) McCoy, Megan SO                 2) Ruby, Kaitlin JR               
     3) Pyle, Jennifer SO               4) Borton, Lila FR                
       42.80                      31.91                                    
 
Event 2  Boys 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals Points 
===============================================================================
  1 Coshocton  'A'                                              2:07.02  
     1) Tubbs, Brian W SO               2) Madsen, Matthew P SO           
     3) Turner, Adam M SO               4) Haines, Josh SO                
       33.01    36.04    29.89    28.08                                    
  2 Coshocton  'B'                                              2:22.67  
     1) Bairas, Joseph J SO             2) Wolfgang, Andrew JR            
     3) Slaughter, Randy SR             4) McKay, Kevin SO                
       36.91    40.36    32.96    32.44                                    
  3 Tri-Valley  'A'                                             2:53.15  
     1) Hindel, Jacob                   2) Riachy, Farid                  
     3) Sparks, Alex                    4) Ford, Cole                     
       45.25    45.61    39.32    42.97                                    
 -- Newark Catholic  'A'                                             DQ  
     1) Rubeck, Travis SR               2) Rhodes, Nick JR                
     3) Miller, Carl SR                 4) Peters, Eliot JR               
       39.16    41.07    33.07    28.01                                    
 
Event 3  Girls 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Seward, Kellie R          SR Redskins                       2:29.03  
      34.84   37.85   38.54   37.80                                
  2 Snider, Ashley            SR Green Wave                     2:49.78  
      39.30   42.52   44.47   43.49                                
  3 Rodgers, Emily            SR Scotties                       2:52.82  
      38.30   43.46   45.42   45.64                                
  4 Ruby, Kaitlin             JR Redskins                       2:58.18  
      40.89   46.05   47.24   44.00                                
  5 McCann, Claire            SR Scotties                       3:08.84  
      42.59   48.43   50.73   47.09                                
 
Event 4  Boys 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Baker, Daniel             SO Redskins                       2:32.22  
      34.61   38.52   39.61   39.48                                
  2 Schmitt, Sam              SO Redskins                       2:50.17  
      37.67   42.62   45.32   44.56                                
  3 Deal, Traig               JR Green Wave                     2:53.57  
      38.88   44.15   46.18   44.36                                
  4 Hindel, Jacob                Scotties                       3:07.98  
      41.22   48.17   50.49   48.10                                
  5 Ross, Harrison            SO Scotties                       3:17.24  
      36.53   43.54 1:27.46   29.71                                
 
Event 5  Girls 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Akers, Alyssa             SR Redskins                       2:59.16  
      37.94   48.56   53.04   39.62                                
  2 McCoy, Megan              SO Redskins                       3:23.89  
      45.03   51.83 1:00.48   46.55                                
  3 Parker, Alexa             SO Green Wave                     3:29.78  
      46.64   52.36 1:04.85   45.93                                
  4 Brune, Kenzie             JR Green Wave                     3:48.89  
      52.41   59.33 1:12.11   45.04                                
  5 Lazar, Marie              JR Scotties                       3:53.95  
      51.96 1:04.17 1:03.02   54.80                                
 -- Russo, Katie                 Scotties                            DQ  
      46.54 1:00.23 1:03.54   47.81                                
 
Event 6  Boys 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Turner, Adam M            SO Redskins                       2:31.48  
      31.75   38.90   47.17   33.66                                
  2 O'Flaherty, Joseph        JR Scotties                       2:50.12  
      33.49   39.86   58.86   37.91                                
  3 Mizer, Peter              FR Redskins                       3:03.53  
      41.81   45.63   54.55   41.54                                
  4 Brown, Zane               JR Scotties                       3:11.67  
      44.15   50.20   56.24   41.08                                
  5 Miller, Daniel            SO Green Wave                     3:56.27  
      46.98                   59.79                                
 
Event 7  Girls 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Wasson, Rachel            SO Scotties                         33.98  
  2 Stillion, Paige           JR Redskins                         34.59  
  3 Borton, Lila              FR Redskins                         36.57  
  4 Black, Allison            SO Scotties                         37.59  
  5 Campolo, Maria            SO Green Wave                       38.58  
  6 Pintz, Julie                 Green Wave                       39.41  
 
Event 7J  Girls 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Kuhn, Brittany               Scotties                         37.46  
  2 Joseph, Kayla                Scotties                         37.49  
  3 Masterson, Jillian           Scotties                         41.24  
  4 Rittenhouse, Jessica         Scotties                        x41.72  
  5 Mathias, Chelsea          JR Redskins                         46.69  
  6 Ashcraft, Brittany        SO Redskins                         46.82  
  7 Hughes, Caileigh             Green Wave                       47.83  
  8 Grigsby, Katie               Scotties                        x47.97  
  9 King, Minda                  Scotties                        x51.03  
 10 Durant, Jill                 Scotties                        x52.50  
 11 Phelps, JoAnna               Green Wave                       53.08  
 12 Johnson, Felisha          JR Redskins                         53.35  
 13 Mill, Kaleigh                Green Wave                       53.65  
 14 Ghiloni, Emily               Green Wave                    x1:00.30  
 
Event 8  Boys 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Peters, Eliot             JR Green Wave                       28.79  
  2 Rhodes, Nick              JR Green Wave                       31.10  
  3 McKay, Kevin              SO Redskins                         32.28  
  4 Schmitt, Sam              SO Redskins                         34.55  
  5 Ford, Cole                   Scotties                         43.27  
  6 Boyer, Garrett            JR Scotties                         44.66  
 
Event 8J  Boys 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Desender, Jordan          SR Redskins                         34.92  
  2 Jones, Kenton             JR Redskins                         35.29  
  3 Brown, Cedric                Green Wave                       37.15  
  4 Schumaker, Brandon           Green Wave                       46.84  
  5 Jones, Logan              FR Redskins                         47.14  
 
Event 9  Girls 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Sheldon, Sarah            FR Redskins                       1:13.60  
      34.70   38.90                                                
  2 Hetrick, Courtney         SO Scotties                       1:15.01  
      34.92   40.09                                                
  3 Rotella, Tess             SR Scotties                       1:25.90  
      38.90   47.00                                                
  4 Akers, Alyssa             SR Redskins                       1:27.06  
      40.70   46.36                                                
  5 Dodson, Jenna                Green Wave                     1:49.30  
      46.34 1:02.96                                                
 
Event 10  Boys 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Slaughter, Randy          SR Redskins                       1:12.29  
      33.18   39.11                                                
  2 Haines, Josh              SO Redskins                       1:13.98  
      35.08   38.90                                                
  3 Brown, Albert             SR Scotties                       1:33.72  
      40.69   53.03                                                
  4 Brown, Zane               JR Scotties                       1:40.38  
      44.29   56.09                                                
  5 Deal, Traig               JR Green Wave                     1:42.40  
      44.16   58.24                                                
 
Event 11  Girls 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Sheldon, Sarah            FR Redskins                       1:08.19  
      32.39   35.80                                                
  2 Rodgers, Emily            SR Scotties                       1:18.94  
      37.98   40.96                                                
  3 Pyle, Jennifer            SO Redskins                       1:19.19  
      37.56   41.63                                                
  4 Parker, Alexa             SO Green Wave                     1:19.90  
      38.98   40.92                                                
  5 Border, Blaire            SO Scotties                       1:26.17  
      40.59   45.58                                                
  6 Campolo, Maria            SO Green Wave                     1:31.93  
      42.89   49.04                                                
 
Event 11J  Girls 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Joseph, Kayla                Scotties                       1:24.30  
  2 Kuhn, Brittany               Scotties                       1:27.02  
  3 Easterday, Alexandra      FR Redskins                       1:31.29  
  4 McKay, Kaitlin            FR Redskins                       1:35.18  
  5 Rittenhouse, Jessica         Scotties                       1:35.62  
  6 Lough, Hannah                Green Wave                     1:37.30  
  7 Rhodes, Paige                Green Wave                     1:37.50  
  8 Langwasser, Chelsea          Green Wave                     1:39.83  
  9 Masterson, Jillian           Scotties                      x1:45.46  
 10 Grigsby, Katie               Scotties                      x1:48.94  
 11 King, Minda                  Scotties                      x1:57.64  
 12 Durant, Jill                 Scotties                      x2:05.14  
 13 Priest, Adrianna             Green Wave                    x2:05.59  
 
Event 12  Boys 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Tubbs, Brian W            SO Redskins                       1:03.70  
      30.38   33.32                                                
  2 Miller, Carl              SR Green Wave                     1:05.60  
      31.12   34.48                                                
  3 Rhodes, Nick              JR Green Wave                     1:14.23  
      34.31   39.92                                                
  4 Mizer, Peter              FR Redskins                       1:14.97  
      36.81   38.16                                                
  5 Hindel, Jacob                Scotties                       1:20.09  
      37.99   42.10                                                
 
Event 12J  Boys 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Desender, Jordan          SR Redskins                       1:22.68  
  2 Schumaker, Brandon           Green Wave                     1:43.36  
 
Event 13  Girls 500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Seward, Kellie R          SR Redskins                       6:31.25  
      35.54   38.57   39.60   40.20   39.75   39.92   39.95   39.44
      39.88   38.40                                                
  2 Hetrick, Courtney         SO Scotties                       6:36.00  
      34.62   38.61   39.31   40.21   40.05   40.56   40.85   40.92
      41.24   39.63                                                
  3 Crown, Courtney           SO Redskins                       7:18.10  
      38.11   42.34   43.78   44.56   44.53   44.82   45.60   45.08
      45.30   43.98                                                
  4 Snider, Ashley            SR Green Wave                     7:42.55  
      40.48   44.76   46.92   46.94   47.17   48.12   47.45   47.76
      47.31   45.64                                                
  5 Small, Sara                  Scotties                       8:17.01  
              48.18                                                
  6 Brune, Kenzie             JR Green Wave                     8:26.10  
      45.31                   52.16                           51.55
      52.30   46.26                                                
 
Event 14  Boys 500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Wolfgang, Andrew          JR Redskins                       7:41.67  
      39.56   44.42   46.83   47.67   47.90   48.32   48.69   47.58
      47.35   43.35                                                
  2 Brown, Albert             SR Scotties                       7:43.19  
      39.83   44.47   46.21   47.45   48.90   48.77   48.90   49.26
      47.47   41.93                                                
  3 Hudson, Micah             SR Redskins                       7:50.90  
      39.82   43.66   47.89   48.34   48.37   49.25   49.22   49.43
      48.84   46.08                                                
  4 Miller, Daniel            SO Green Wave                     9:30.43  
                                      58.34   58.90   58.14   58.02
      56.75   55.82                                                
 
Event 15  Girls 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals Points 
===============================================================================
  1 Tri-Valley  'A'                                             2:14.41  
     1) Rotella, Tess SR                2) Rodgers, Emily SR              
     3) Wasson, Rachel SO               4) Hetrick, Courtney SO           
       33.53    35.45    33.62    31.81                                    
  2 Coshocton  'A'                                              2:16.38  
     1) Stillion, Paige JR              2) Pyle, Jennifer SO              
     3) Crown, Courtney SO              4) Seward, Kellie R SR            
       34.52    35.04    33.61    33.21                                    
  3 Newark Catholic  'A'                                        2:28.36  
     1) Dodson, Jenna                   2) Parker, Alexa SO               
     3) Van Horn, Pinky SO              4) Snider, Ashley SR              
       38.02    36.60    37.39    36.35                                    
  4 Tri-Valley  'B'                                             2:32.74  
     1) Hindel, Elizabeth SR            2) McCann, Claire SR              
     3) Russo, Katie                    4) Black, Allison SO              
       39.22    36.54  1:16.98                                             
  5 Newark Catholic  'B'                                        2:33.99  
     1) Pintz, Julie                    2) Hughes, Caileigh               
     3) Breitmayer, Kim                 4) Campolo, Maria SO              
       40.66    36.93    37.23    39.17                                    
  6 Coshocton  'B'                                              2:52.55  
     1) Easterday, Alexandra FR         2) McKay, Kaitlin FR              
     3) Mathias, Chelsea JR             4) Ashcraft, Brittany SO          
       41.73    37.58    46.50    46.74                                    
 
Event 16  Boys 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals Points 
===============================================================================
  1 Coshocton  'A'                                              1:51.46  
     1) Haines, Josh SO                 2) Madsen, Matthew P SO           
     3) Tubbs, Brian W SO               4) Turner, Adam M SO              
       28.17    28.48    28.65    26.16                                    
  2 Newark Catholic  'A'                                        2:00.21  
     1) Peters, Eliot JR                2) Rubeck, Travis SR              
     3) Rhodes, Nick JR                 4) Miller, Carl SR                
       29.09    31.80    31.12    28.20                                    
  3 Tri-Valley  'A'                                             2:04.25  
     1) O'Flaherty, Joseph JR           2) Ross, Harrison SO              
     3) Brown, Albert SR                4) Brown, Zane JR                 
       29.46    30.87    32.33    31.59                                    
  4 Coshocton  'B'                                              2:33.46  
     1) Desender, Jordan SR             2) Jones, Kenton JR               
     3) Jones, Logan FR                 4) McKay, Kevin SO                
       36.53    35.76    49.33    31.84                                    
  5 Newark Catholic  'B'                                        2:40.20  
     1) Brown, Cedric                   2) Schumaker, Brandon             
     3) Miller, Daniel SO               4) Deal, Traig JR                 
       38.88    45.97    40.26    35.09                                    
  6 Tri-Valley  'B'                                             2:45.02  
     1) Ford, Cole                      2) Boyer, Garrett JR              
     3) Riachy, Farid                   4) Sparks, Alex                   
       44.64    47.13    21.56    51.69                                    
 
Event 17  Girls 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Border, Blaire            SO Scotties                       1:28.49  
      43.92   44.57                                                
  2 McCoy, Megan              SO Redskins                       1:33.57  
      44.51   49.06                                                
  3 Dodson, Jenna                Green Wave                     1:38.51  
      46.57   51.94                                                
  4 Small, Sara                  Scotties                       1:40.44  
  5 Easterday, Alexandra      FR Redskins                       1:49.18  
      55.04   54.14                                                
  6 Jurden, Abbey                Green Wave                     1:50.51  
      50.91   59.60                                                
 
Event 18  Boys 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Flaherty, Joseph        JR Scotties                       1:16.21  
      37.58   38.63                                                
  2 Baker, Daniel             SO Redskins                       1:18.93  
  3 Bairas, Joseph J          SO Redskins                       1:19.75  
      39.20   40.55                                                
  4 Rubeck, Travis            SR Green Wave                     1:28.07  
  5 Sparks, Alex                 Scotties                       1:50.06  
      52.05   58.01                                                
 
Event 19  Girls 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Ruby, Kaitlin             JR Redskins                       1:40.16  
      48.87   51.29                                                
  2 Rotella, Tess             SR Scotties                       1:40.65  
      45.54   55.11                                                
  3 Deckert, Lisa                Green Wave                     1:40.96  
      46.98   53.98                                                
  4 Pyle, Jennifer            SO Redskins                       1:41.34  
      49.14   52.20                                                
  5 Ehret, Cathleen           SO Green Wave                     1:48.26  
      50.95   57.31                                                
  6 Russo, Katie                 Scotties                       1:49.05  
      49.69   59.36                                                
 
Event 20  Boys 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Wolfgang, Andrew          JR Redskins                       1:27.60  
      41.22   46.38                                                
  2 Miller, Carl              SR Green Wave                     1:31.59  
      40.48   51.11                                                
  3 Hudson, Micah             SR Redskins                       1:33.96  
      44.59   49.37                                                
  4 Ross, Harrison            SO Scotties                       1:36.07  
      43.73   52.34                                                
  5 Riachy, Farid                Scotties                       2:07.26  
      51.77 1:15.49                                                
 
Event 21  Girls 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals Points 
===============================================================================
  1 Coshocton  'A'                                              4:50.13  
     1) Sheldon, Sarah FR               2) Crown, Courtney SO             
     3) Akers, Alyssa SR                4) Seward, Kellie R SR            
       32.09  1:07.38    34.71  1:14.20    35.27  1:15.08    35.03  1:13.47
  2 Tri-Valley  'A'                                             5:24.32  
     1) Rodgers, Emily SR               2) Black, Allison SO              
     3) Border, Blaire SO               4) Wasson, Rachel SO              
       37.81  1:20.28    40.72  1:25.05    38.10  1:21.54    36.60  1:17.45
  3 Coshocton  'B'                                              5:29.91  
     1) Stillion, Paige JR              2) Borton, Lila FR                
     3) McCoy, Megan SO                 4) Ruby, Kaitlin JR               
       38.40  1:19.20    41.24  1:25.02    37.30  1:20.92    40.48  1:24.77
  4 Newark Catholic  'A'                                        5:47.09  
     1) Van Horn, Pinky SO              2) Breitmayer, Kim                
     3) Brune, Kenzie JR                4) Snider, Ashley SR              
       39.55  1:25.66    40.18  1:27.79    43.47  1:30.44    39.11  1:23.20
  5 Tri-Valley  'B'                                             5:55.94  
     1) McCann, Claire SR               2) Joseph, Kayla                  
     3) Lazar, Marie JR                 4) Hindel, Elizabeth SR           
       40.35  1:24.69    36.91  1:24.79    42.73  1:35.56    42.14  1:30.90
  6 Newark Catholic  'B'                                        6:11.11  
     1) Rhodes, Paige                   2) Pintz, Julie                   
     3) Lough, Hannah                   4) Hughes, Caileigh               
       43.97  1:40.30    43.29  1:29.90    42.05  1:32.17    41.09  1:28.74
 
Event 22  Boys 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals Points 
===============================================================================
  1 Coshocton  'A'                                              4:32.75  
     1) Slaughter, Randy SR             2) Bairas, Joseph J SO            
     3) Baker, Daniel SO                4) Madsen, Matthew P SO           
       30.67  1:04.79    35.24  1:11.87    34.80  1:11.55    31.34  1:04.54
  2 Tri-Valley  'A'                                             5:02.50  
     1) Brown, Zane JR                  2) Brown, Albert SR               
     3) Ross, Harrison SO               4) O'Flaherty, Joseph JR          
       34.65  1:13.95    37.84  1:19.11    35.70  1:17.47    32.73  1:11.97
  3 Newark Catholic  'A'                                        5:35.08  
     1) Deal, Traig JR                  2) Brown, Cedric                  
     3) Peters, Eliot JR                4) Rubeck, Travis SR              
       38.96  1:23.77    43.75  1:35.64    34.96  1:14.15    39.30  1:21.52
  4 Coshocton  'B'                                              6:02.31  
     1) Desender, Jordan SR             2) Jones, Kenton JR               
     3) Jones, Logan FR                 4) McKay, Kevin SO                
       39.71  1:24.94    41.59  1:27.74    47.38  1:54.36    29.77  1:15.27
  5 Tri-Valley  'B'                                             6:34.83  
     1) Sparks, Alex                    2) Ford, Cole                     
     3) Riachy, Farid                   4) Hindel, Jacob                  
       40.59  1:27.46    48.47  1:46.11    51.09  1:58.05    39.68  1:23.21

Return to 2006-2007 Schedule