Make your own free website on Tripod.com
                        Granville/Watkins - 12/11/2008                         
                       Individual Events Score: 4-3-1-0                        
                          Relay Events Score:6-3-1-0                           
                      Dual Meet Scores - Through Event 22                      
 
                                     Women                                     
         Granville High School   61.00     33.00 Coshocton High School         
         Coshocton High School   54.00     40.00 Watkins Memorial Swim Team    
         Granville High School   65.00     29.00 Watkins Memorial Swim Team    
 
                                      Men                                      
         Coshocton High School   50.00     44.00 Granville High School         
         Coshocton High School   83.00      8.00 Watkins Memorial Swim Team    
         Granville High School   83.00      8.00 Watkins Memorial Swim Team    
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Granville High School-OH  'A'                     2:14.59    2:21.11  
     1) Greisse, Amberly FR             2) Stahl, Hillary SR              
     3) Davis, Lori FR                  4) Black, Katie JR                
  2 Watkins Memorial Swim Team-OH  'A'                2:59.73    2:34.73  
     1) Tumblin, Jessica SR             2) Holmes, Rebecca FR             
     3) Rush, Hannah FR                 4) Storm, Chelsea SR              
  3 Coshocton High School  'A'                             NT    2:37.14  
     1) Easterday, Alex JR              2) Stillion, Lyndsey JR           
     3) Pyle, Jennifer SR               4) Hamilton, Sarah FR             
  4 Watkins Memorial Swim Team-OH  'B'                     NT    3:09.01  
     1) Gram, Chrissy FR                2) Bitner, Lidsey JR              
     3) Daley, Elizaibeth SR            4)                                
  5 Coshocton High School  'B'                             NT    3:36.82  
     1) Dile, Rebecca FR                2) McKay, Kathleen SO             
     3) Lillibridge, Amber SO           4) Huebner, Kayla SO              
 -- Granville High School-OH  'B'                          NT         DQ  
     1) Carpenter, Sara JR              2) Burkett, Maggie JR             
     3) Kosling, Sarah JR               4) Kosling, Abby FR               
 
Event 2  Boys 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coshocton High School  'A'                             NT    2:02.13  
     1) Tubbs, Brian SR                 2) Madsen, Matthew SR             
     3) Turner, Adam SR                 4) Haines, Josh SR                
  2 Granville High School-OH  'A'                     1:59.00    2:02.76  
     1) White, Clay FR                  2) Cathcart, Danny JR             
     3) Datz, Jamie SO                  4) Bennett, Luke SR               
  3 Granville High School-OH  'B'                          NT    2:15.92  
     1) Stepanovsky, Niko JR            2) Washka, Cody SO                
     3) Esh, Derek SO                   4) Spichiger, Tommy SO            
  4 Coshocton High School  'B'                             NT    2:19.60  
     1) Bairas, Joseph SR               2) Mizer, Peter JR                
     3) Roman, Alex FR                  4) McKay, Kevin SR                
 -- Watkins Memorial Swim Team-OH  'A'                2:35.91         DQ  
     1) Nicholas, Kevin SR              2) Allman, Josh JR                
     3) Busler, Garrett SO              4)                                
 
Event 3  Girls 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rush, Hannah              FR Wmhs-OH              2:30.03    2:31.74  
  2 Jeffries, Merrin          FR Aces-OH                   NT    2:42.54  
  3 Oxenrider, Morgan         JR Aces-OH              2:41.97    2:44.34  
  4 Borton, Lila              JR Coshocton                 NT    2:48.52  
  5 McKay, Kaitlin            JR Coshocton                 NT    3:09.51  
  6 Krebs, Bianca             JR Wmhs-OH              3:11.40    3:17.41  
 
Event 4  Boys 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spichiger, Robby          SR Aces-OH              2:09.54    2:08.79  
  2 Haines, Josh              SR Coshocton                 NT    2:11.80  
  3 Baker, Dan                SR Coshocton                 NT    2:26.72  
  4 Washka, Cody              SO Aces-OH              2:25.90    2:33.70  
  5 Nicholas, Kevin           SR Wmhs-OH              2:47.18    2:53.77  
 
Event 5  Girls 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pyle, Jennifer            SR Coshocton                 NT    2:40.76  
  2 Greisse, Amberly          FR Aces-OH                   NT    2:51.84  
  3 Kosling, Sarah            JR Aces-OH              2:57.61    2:56.69  
  4 Holmes, Rebecca           FR Wmhs-OH              2:57.14    2:56.75  
  5 Gram, Chrissy             FR Wmhs-OH              3:30.29    3:37.36  
 -- Stillion, Lyndsey         JR Coshocton                 NT         DQ  
 
Event 6  Boys 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Madsen, Matthew           SR Coshocton                 NT    2:37.94  
  2 Mizer, Peter              JR Coshocton                 NT    2:46.74  
  3 Esh, Derek                SO Aces-OH              2:49.30    2:46.79  
  4 Mincks, Brian             FR Aces-OH              2:54.17    2:53.21  
 
Event 7  Girls 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Black, Katie              JR Aces-OH                32.23      32.32  
  2 Irving, Allie             JR Aces-OH                33.71      34.26  
  3 Borton, Hanna             SO Coshocton                 NT      35.96  
  4 McKay, Kaitlin            JR Coshocton                 NT      36.20  
  5 Storm, Chelsea            SR Wmhs-OH                35.42      38.37  
  6 Lyons, Jessica            SO Wmhs-OH                36.40      38.38  
 
Event 8  Boys 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Turner, Adam              SR Coshocton                 NT      26.19  
  2 Bennett, Luke             SR Aces-OH                26.36      27.12  
  3 Datz, Jamie               SO Aces-OH                26.94      27.69  
  4 McKay, Kevin              SR Coshocton                 NT      29.24  
  5 Litwiller, Cory           SO Wmhs-OH                34.18      30.29  
  6 Busler, Garrett           SO Wmhs-OH                29.54      34.92  
 
Event 9  Girls 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stahl, Hillary            SR Aces-OH                   NT    1:13.86  
  2 Davis, Lori               FR Aces-OH                   NT    1:20.13  
  3 Stillion, Lyndsey         JR Coshocton                 NT    1:55.94  
  4 Lillibridge, Amber        SO Coshocton                 NT    1:59.88  
  5 Daley, Elizaibeth         SR Wmhs-OH                   NT    2:00.37  
 
Event 10  Boys 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Haines, Josh              SR Coshocton                 NT    1:08.33  
  2 Cathcart, Danny           JR Aces-OH                   NT    1:13.54  
  3 Stepanovsky, Niko         JR Aces-OH                   NT    1:22.90  
  4 Roman, Alex               FR Coshocton                 NT    1:26.53  
 
Event 11  Girls 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Greisse, Amberly          FR Aces-OH                   NT    1:07.63  
  2 Rush, Hannah              FR Wmhs-OH                   NT    1:09.37  
  3 Oxenrider, Morgan         JR Aces-OH                   NT    1:15.72  
  4 Easterday, Alex           JR Coshocton                 NT    1:16.52  
  5 Tumblin, Jessica          SR Wmhs-OH                   NT    1:18.91  
  6 Borton, Hanna             SO Coshocton                 NT    1:20.96  
 
Event 12  Boys 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Turner, Adam              SR Coshocton                 NT      57.41  
  2 Datz, Jamie               SO Aces-OH                   NT    1:00.97  
  3 Bennett, Luke             SR Aces-OH                   NT    1:04.08  
  4 Salmans, Stephen          FR Coshocton            1:12.49    1:05.56  
  5 Busler, Garrett           SO Wmhs-OH                   NT    1:10.17  
  6 Rumora, Pate              FR Wmhs-OH                   NT    1:25.28  
 
Event 13  Girls 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Borton, Lila              JR Coshocton                 NT    5:51.06  
  2 Carpenter, Sara           JR Aces-OH                   NT    6:07.49  
  3 Leavell, Becca            SO Aces-OH                   NT    6:08.91  
  4 Shortridge, Kelsie        SR Wmhs-OH                   NT    6:32.66  
  5 Gram, Chrissy             FR Wmhs-OH                   NT    6:38.16  
  6 Hamilton, Sarah           FR Coshocton                 NT    6:56.43  
 
Event 14  Boys 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spichiger, Robby          SR Aces-OH                   NT    4:40.61  
  2 Tubbs, Brian              SR Coshocton                 NT    4:43.38  
  3 Esh, Derek                SO Aces-OH                   NT    5:17.25  
  4 Bairas, Joseph            SR Coshocton                 NT    5:28.15  
  5 Allman, Josh              JR Wmhs-OH                   NT    6:39.28  
  6 Litwiller, Cory           SO Wmhs-OH                   NT    9:02.47  
 
Event 15  Girls 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Granville High School-OH  'A'                          NT    2:16.10  
     1) Irving, Allie JR                2) Oxenrider, Morgan JR           
     3) Schultz, Katie FR               4) Black, Katie JR                
  2 Coshocton High School  'A'                             NT    2:23.07  
     1) Borton, Hanna SO                2) McKay, Kaitlin JR              
     3) Hamilton, Sarah FR              4) Borton, Lila JR                
  3 Granville High School-OH  'B'                          NT    2:26.65  
     1) Yayla, Bahar SO                 2) Fiore, Ellie FR                
     3) Kornides, Myra JR               4) Fowler, Hannah FR              
  4 Watkins Memorial Swim Team-OH  'A'                     NT    2:34.86  
     1) Lyons, Jessica SO               2) Krebs, Bianca JR               
     3) Daley, Elizaibeth SR            4) Shortridge, Kelsie SR          
  5 Watkins Memorial Swim Team-OH  'B'                     NT    2:58.16  
     1) Bitner, Sarah FR                2) Coccia, Logan SO               
     3) Dillon, Lindsay FR              4) Gram, Chrissy FR               
  6 Coshocton High School  'B'                             NT    3:01.11  
     1) Dile, Rebecca FR                2) Huebner, Kayla SO              
     3) McKay, Kathleen SO              4) Lillibridge, Amber SO          
 
Event 16  Boys 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Granville High School-OH  'A'                          NT    1:54.71  
     1) Cathcart, Danny JR              2) Washka, Cody SO                
     3) Mincks, Brian FR                4) Stepanovsky, Niko JR           
  2 Granville High School-OH  'B'                          NT    1:55.99  
     1) White, Clay FR                  2) Spichiger, Tommy SO            
     3) Ferandes, Matt SR               4) Spichiger, Robby SR            
  3 Coshocton High School  'A'                             NT    1:58.72  
     1) Baker, Dan SR                   2) Mizer, Peter JR                
     3) Bairas, Joseph SR               4) McKay, Kevin SR                
  4 Coshocton High School  'B'                             NT    2:05.39  
     1) Lewis, Hawken FR                2) Roman, Alex FR                 
     3) Simpson, Scott SO               4) Salmans, Stephen FR            
  5 Watkins Memorial Swim Team-OH  'A'                     NT    2:15.91  
     1) Chaney, Cory SR                 2) Allman, Josh JR                
     3) Nicholas, Kevin SR              4) Rumora, Pate FR                
  6 Watkins Memorial Swim Team-OH  'B'                     NT    2:58.39  
     1) Litwiller, Cory SO              2) Smith, Brenden SR              
     3) Schultz, Taylor FR              4) Cooper, Grant FR               
 
Event 17  Girls 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis, Lori               FR Aces-OH                   NT    1:16.50  
  2 Easterday, Alex           JR Coshocton                 NT    1:26.50  
  3 Tumblin, Jessica          SR Wmhs-OH                   NT    1:27.89  
  4 Beckerley, Laura          SO Aces-OH                   NT    1:44.38  
  5 Dillon, Lindsay           FR Wmhs-OH                   NT    2:16.69  
 -- Dile, Rebecca             FR Coshocton                 NT         DQ  
 
Event 18  Boys 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tubbs, Brian              SR Coshocton                 NT    1:09.97  
  2 Baker, Dan                SR Coshocton                 NT    1:16.86  
  3 White, Clay               FR Aces-OH                   NT    1:17.11  
  4 Stepanovsky, Niko         JR Aces-OH                   NT    1:20.08  
  5 Dillon, Tyler             JR Wmhs-OH                   NT    2:00.61  
  6 Swick, Tyler              SO Wmhs-OH                   NT    2:14.80  
 
Event 19  Girls 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pyle, Jennifer            SR Coshocton                 NT    1:26.45  
  2 Holmes, Rebecca           FR Wmhs-OH                   NT    1:34.68  
  3 Burkett, Maggie           JR Aces-OH                   NT    1:42.65  
  4 Haller, Kelsey            FR Aces-OH                   NT    1:49.23  
  5 Schultz, Katie            FR Aces-OH                   NT   x1:55.72  
  6 McKay, Kathleen           SO Coshocton                 NT    1:59.18  
 
Event 20  Boys 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cathcart, Danny           JR Aces-OH                   NT    1:16.57  
  2 Madsen, Matthew           SR Coshocton                 NT    1:18.82  
  3 Washka, Cody              SO Aces-OH                   NT    1:26.91  
  4 Mizer, Peter              JR Coshocton                 NT    1:28.96  
  5 Nicholas, Kevin           SR Wmhs-OH                   NT    1:36.07  
  6 Allman, Josh              JR Wmhs-OH                   NT    1:51.27  
 
Event 21  Girls 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coshocton High School  'A'                             NT    5:05.38  
     1) Easterday, Alex JR              2) Borton, Lila JR                
     3) McKay, Kaitlin JR               4) Pyle, Jennifer SR              
  2 Watkins Memorial Swim Team-OH  'A'                     NT    5:08.50  
     1) Tumblin, Jessica SR             2) Shortridge, Kelsie SR          
     3) Holmes, Rebecca FR              4) Rush, Hannah FR                
  3 Granville High School-OH  'A'                          NT    5:18.64  
     1) Kosling, Sarah JR               2) Leavell, Becca SO              
     3) Carpenter, Sara JR              4) Beckerley, Laura SO            
  4 Coshocton High School  'B'                             NT    5:55.39  
     1) Borton, Hanna SO                2) Hamilton, Sarah FR             
     3) Stillion, Lyndsey JR            4) Lillibridge, Amber SO          
  5 Granville High School-OH  'B'                          NT    6:02.86  
     1) Perry, Mckenzie FR              2) Paumier, Victoria FR           
     3) Scharenberg, Mackenzie FR       4) Irving, Zoe FR                 
  6 Watkins Memorial Swim Team-OH  'B'                     NT    6:30.17  
     1) Bitner, Lidsey JR               2) Popova, Lyudmilla SR           
     3) Coccia, Logan SO                4) Krebs, Bianca JR               
 
Event 22  Boys 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coshocton High School  'A'                             NT    4:00.27  
     1) Haines, Josh SR                 2) Tubbs, Brian SR                
     3) Madsen, Matthew SR              4) Turner, Adam SR                
  2 Granville High School-OH  'A'                          NT    4:04.95  
     1) Bennett, Luke SR                2) Datz, Jamie SO                 
     3) Mincks, Brian FR                4) Spichiger, Robby SR            
  3 Coshocton High School  'B'                             NT    4:33.56  
     1) Baker, Dan SR                   2) McKay, Kevin SR                
     3) Salmans, Stephen FR             4) Bairas, Joseph SR              
  4 Granville High School-OH  'B'                          NT    4:41.44  
     1) Esh, Derek SO                   2) Ferandes, Matt SR              
     3) Costeira, Duarte SR             4) Spichiger, Tommy SO            
  5 Watkins Memorial Swim Team-OH  'A'                     NT    6:03.91  
     1) Dillon, Tyler JR                2) Rumora, Pate FR                
     3) Chaney, Cory SR                 4) Swick, Tyler SO                
  6 Watkins Memorial Swim Team-OH  'B'                     NT    7:12.35  
     1) Smith, Brenden SR               2) Schultz, Taylor FR             
     3) Litwiller, Cory SO              4) Cooper, Grant FR               

Return to 2008-2009 Schedule