Make your own free website on Tripod.com
  New Philadelphia - 11/30/2007
  Individual Events Score: 6-4-3-2-1-0
  Relay Events Score: 8-4-2-0
  Team Rankings - Through Event 22
  Female Team Scores
  Place   School   Points
  1   New Philadelphia   NPH   93
  2   Coshocton High School   COSH   71
  Total   163.00
  Male Team Scores
  Place   School   Points
  1   Coshocton High School   COSH   98
  2   New Philadelphia   NPH   68
  Total   166.00
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 New Philadelphia  'A'                                  NT    2:05.31    8  
     1) Engledinger, Alyssa SR          2) Frantz, Emily JR               
     3) Harrison, Taylor SR             4) Outman, Kaylee SO              
  2 Coshocton High School  'A'                             NT    2:12.69    4  
     1) Easterday, Alex SO              2) Pyle, Jennifer JR              
     3) Sheldon, Sarah E SO             4) Stillion, Paige SR             
  3 New Philadelphia  'B'                                  NT    2:16.51    2  
     1) Dixon, Callie SO                2) Bernard, Erica                 
     3) Levengood, W                    4) Fleming, Jillian SR            
  4 Coshocton High School  'B'                             NT    3:08.26  
     1) Boylan, Myranda FR              2) Stillion, Lyndsey SO           
     3) Lillibridge, Amber SO           4) McKay, Kaitlin SO              
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 New Philadelphia  'A'                                  NT    1:52.39    8  
     1) Hixenbaugh, Noah JR             2) Lindenbaum, Ethan JR           
     3) Davis, Kyle SR                  4) Sabo, Stephan SR               
  2 Coshocton High School  'A'                             NT    1:54.34    4  
     1) Tubbs, Brian W JR               2) Madsen, Matthew P JR           
     3) Turner, Adam M JR               4) Baker, Dan JR                  
  3 Coshocton High School  'B'                             NT    2:09.28    2  
     1) Bairas, Joseph  JR             2) Wolfgang, Andrew SR            
     3) Mizer, Peter SO                 4) Simpson, Scott FR              
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crown, Courtney           JR Coshocton                 NT    2:28.48    6  
  2 Ruby, Kaitlin             SR Coshocton                 NT    2:29.20    4  
  3 Bernard, Erica               Quakers                   NT    2:31.69    3  
  4 New Philadelphia, Swimme     Quakers                   NT    2:32.00    2  
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Haines, Josh              JR Coshocton                 NT    1:57.75    6  
  2 Sabo, Stephan             SR Quakers                   NT    2:02.54    4  
  3 Baker, Dan                JR Coshocton                 NT    2:15.87    3  
  4 Wolfgang, Andrew          SR Coshocton                 NT    2:30.60    2  
  5 McCreg, m                    Quakers                   NT    3:18.28    1  
  6 Lawver, E                    Quakers                   NT    3:21.91  
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harrison, Taylor          SR Quakers                   NT    2:24.49    6  
  2 Pyle, Jennifer            JR Coshocton                 NT    2:35.29    4  
  3 Levengood, W                 Quakers                   NT    2:40.81    3  
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lindenbaum, Ethan         JR Quakers                   NT    2:15.89    6  
  2 Madsen, Matthew P         JR Coshocton                 NT    2:22.76    4  
  3 Mizer, Peter              SO Coshocton                 NT    2:32.51    3  
  4 Simpson, Scott            FR Coshocton                 NT    3:11.97    2  
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sheldon, Sarah E          SO Coshocton                 NT      27.52    6  
  2 Outman, Kaylee            SO Quakers                   NT      28.22    4  
  3 Stillion, Paige           SR Coshocton                 NT      30.85    3  
  4 Fleming, Jillian          SR Quakers                   NT      31.92    2  
  5 Wilson, Cassie               Quakers                   NT      36.15    1  
  6 Lillibridge, Amber        SO Coshocton                 NT      46.80  
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis, Kyle               SR Quakers                   NT      23.92    6  
  2 Turner, Adam M            JR Coshocton                 NT      23.93    4  
  3 McKay, Kevin              JR Coshocton                 NT      27.14    3  
  4 Bour, M                      Quakers                   NT      28.85    2  
  5 Burgess, J                   Quakers                   NT      32.95    1  
  6 Salmans, Stephen          FR Coshocton                 NT      34.78  
 
Event 9  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sheldon, Sarah E          SO Coshocton                 NT    1:05.29    6  
  2 Harrison, Taylor          SR Quakers                   NT    1:06.00    4  
  3 Levengood, W                 Quakers                   NT    1:09.74    3  
 
Event 10  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Turner, Adam M            JR Coshocton                 NT    1:01.34    6  
  2 Davis, Kyle               SR Quakers                   NT    1:08.33    4  
  3 Mizer, Peter              SO Coshocton                 NT    1:13.72    3  
 
Event 11  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Frantz, Emily             JR Quakers                   NT    1:02.22    6  
  2 Outman, Kaylee            SO Quakers                   NT    1:05.79    4  
  3 Stillion, Paige           SR Coshocton                 NT    1:10.40    3  
  4 Easterday, Alex           SO Coshocton                 NT    1:14.43    2  
  5 McKay, Kaitlin            SO Coshocton                 NT    1:16.43    1  
  6 Tilman, Angela               Quakers                   NT    1:30.82  
 
Event 12  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sabo, Stephan             SR Quakers                   NT      53.57    6  
  2 Haines, Josh              JR Coshocton                 NT      53.67    4  
  3 Klass, Marcel             SR Coshocton                 NT    1:01.45    3  
  4 McKay, Kevin              JR Coshocton                 NT    1:03.58    2  
  5 Bour, M                      Quakers                   NT    1:09.28    1  
  6 Watson, M                    Quakers                   NT    1:16.48  
 
Event 13  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Engledinger, Alyssa       SR Quakers                   NT    6:16.60    6  
  2 Crown, Courtney           JR Coshocton                 NT    6:50.41    4  
  3 Ruby, Kaitlin             SR Coshocton                 NT    6:56.28    3  
  4 Dixon, Callie             SO Quakers                   NT    7:04.98    2  
  5 Borton, Lila              SO Coshocton                 NT    7:12.26    1  
  6 Wilson, Cassie               Quakers                   NT    9:09.55  
 
Event 14  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tubbs, Brian W            JR Coshocton                 NT    5:37.64    6  
  2 Hixenbaugh, Noah          JR Quakers                   NT    5:55.39    4  
  3 Bairas, Joseph            JR Coshocton                 NT    6:19.81    3  
  4 Borton, L                    Quakers                   NT    7:08.36    2  
  5 Huth, C                      Quakers                   NT    8:04.39    1  
 
Event 15  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 New Philadelphia  'A'                                  NT    1:51.79    8  
     1) Bernard, Erica                  2) Dixon, Callie SO               
     3) Fleming, Jillian SR             4) Outman, Kaylee SO              
  2 Coshocton High School  'A'                             NT    2:07.49    4  
     1) Stillion, Paige SR              2) Borton, Lila SO                
     3) Ruby, Kaitlin SR                4) Crown, Courtney JR             
  3 New Philadelphia  'B'                                  NT    2:27.12    2  
     1) Tilman, Angela                  2) Stevens, Jessica               
     3) Norman, A                       4) Wilson, Cassie                 
  4 Coshocton High School  'B'                             NT    2:31.43  
     1) Stillion, Lyndsey SO            2) Lillibridge, Amber SO          
     3) McKay, Kathleen FR              4) McKay, Kaitlin SO              
 
Event 16  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coshocton High School  'A'                             NT    1:47.01    8  
     1) Haines, Josh JR                 2) Madsen, Matthew P JR           
     3) Klass, Marcel SR                4) Baker, Dan JR                  
  2 Coshocton High School  'B'                             NT    2:03.31    4  
     1) McKay, Kevin JR                 2) Salmans, Stephen FR            
     3) Simpson, Scott FR               4) Wolfgang, Andrew SR            
  3 New Philadelphia  'A'                                  NT    2:09.54    2  
     1) Borton, L                       2) Lawver, E                      
     3) Huth, C                         4) Bour, M                        
  4 New Philadelphia  'B'                                  NT    2:15.41  
     1) McCreg, m                       2) Burgess, J                     
     3) Schwartz, P                     4) Pipes, C                       
 
Event 17  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Engledinger, Alyssa       SR Quakers                   NT    1:11.20    6  
  2 Dixon, Callie             SO Quakers                   NT    1:18.92    4  
  3 Easterday, Alex           SO Coshocton                 NT    1:23.31    3  
  4 Norman, A                    Quakers                   NT    1:32.80    2  
  5 McKay, Kathleen           FR Coshocton                 NT    1:33.75    1  
  6 Boylan, Myranda           FR Coshocton                 NT    1:38.94  
 
Event 18  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lindenbaum, Ethan         JR Quakers                   NT    1:00.06    6  
  2 Tubbs, Brian W            JR Coshocton                 NT    1:04.33    4  
  3 Hixenbaugh, Noah          JR Quakers                   NT    1:05.50    3  
  4 Baker, Dan                JR Coshocton                 NT    1:09.60    2  
  5 Bairas, Joseph            JR Coshocton                 NT    1:09.65    1  
  6 Huth, C                      Quakers                   NT    1:34.54  
 
Event 19  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pyle, Jennifer            JR Coshocton                 NT    1:20.45    6  
  2 Frantz, Emily             JR Quakers                   NT    1:22.72    4  
  3 Bernard, Erica               Quakers                   NT    1:26.54    3  
  4 Stillion, Lyndsey         SO Coshocton                 NT    1:43.20    2  
  5 Duda, Kasey                  Quakers                   NT    1:47.64    1  
  6 McKay, Kathleen           FR Coshocton                 NT    2:09.10  
 
Event 20  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wolfgang, Andrew          SR Coshocton                 NT    1:16.84    6  
  2 Klass, Marcel             SR Coshocton                 NT    1:18.12    4  
  3 Simpson, Scott            FR Coshocton                 NT    1:31.75    3  
  4 Watson, M                    Quakers                   NT    1:36.48    2  
  5 Pipes, C                     Quakers                   NT    1:40.64    0.5
  5 Schwartz, P                  Quakers                   NT    1:40.64    0.5
 
Event 21  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 New Philadelphia  'A'                                  NT    4:15.41    8  
     1) Levengood, W                    2) Frantz, Emily JR               
     3) Engledinger, Alyssa SR          4) Harrison, Taylor SR            
  2 Coshocton High School  'A'                             NT    5:05.39    4  
     1) Sheldon, Sarah E SO             2) McKay, Kaitlin SO              
     3) Crown, Courtney JR              4) Pyle, Jennifer JR              
  3 Coshocton High School  'B'                             NT    5:23.36    2  
     1) Easterday, Alex SO              2) Boylan, Myranda FR             
     3) McKay, Kathleen FR              4) Borton, Lila SO                
  4 New Philadelphia  'B'                                  NT    5:27.71  
     1) Wilson, Cassie                  2) Stevens, Jessica               
     3) Norman, A                       4) Fleming, Jillian SR            
  5 New Philadelphia  'C'                                  NT    6:26.63  
     1) Duda, Kasey                     2) Stein, A                       
     3) Carr, J                         4) Tilman, Angela                 
 
Event 22  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 New Philadelphia  'A'                                  NT    3:38.51    8  
     1) Lindenbaum, Ethan JR            2) Hixenbaugh, Noah JR            
     3) Davis, Kyle SR                  4) Sabo, Stephan SR               
  2 Coshocton High School  'A'                             NT    3:43.35    4  
     1) Haines, Josh JR                 2) Madsen, Matthew P JR           
     3) Tubbs, Brian W JR               4) Turner, Adam M JR              
  3 Coshocton High School  'B'                             NT    4:17.91    2  
     1) Bairas, Joseph  JR             2) McKay, Kevin JR                
     3) Mizer, Peter SO                 4) Klass, Marcel SR               
  4 New Philadelphia  'B'                                  NT    5:04.23  
     1) Borton, L                       2) Watson, M                      
     3) Huth, C                         4) Bour, M                        
  5 New Philadelphia  'C'                                  NT    5:42.48  
     1) McCreg, m                       2) Burgess, J                     
     3) Schwartz, P                     4) Pipes, C                       
Return to 2007-2008 Schedule