Make your own free website on Tripod.com
          



  
  Untitled Document





  
  Untitled Document



Licensed to CYRT / Coshocton H.S. HY-TEK's Meet Manager 1/24/2011
CHS/Northridge/NewarkCath - 1/24/2011
Individual Events Score: 4-3-1-0
Relay Events Score:6-3-1-0
Dual Meet Scores - Through Event 22

Women
Coshocton High School 69.00 22.00 Johnstown Northridge
Coshocton High School 74.00 12.00 Newark Catholic
Johnstown Northridge 50.00 22.00 Newark Catholic

Men
Coshocton High School 74.00 18.00 Johnstown Northridge
Coshocton High School 67.00 25.00 Newark Catholic
Newark Catholic 50.00 32.00 Johnstown Northridge

Combined
Coshocton High School 143.00 40.00 Johnstown Northridge
Coshocton High School 141.00 37.00 Newark Catholic
Johnstown Northridge 82.00 72.00 Newark Catholic

 

Licensed to CYRT / Coshocton H.S. HY-TEK's Meet Manager 1/24/2011 08:50 PM
CHS/Northridge/NewarkCath - 1/24/2011
Individual Events Score: 4-3-1-0
Relay Events Score:6-3-1-0
Results

Event 1 Girls 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Coshocton High School-OH 'A' NT 2:27.36
1) Hamilton, Sarah JR 2) Ringenberg, Hannah SO
3) Borton, Hannah SR 4) Baker, Emily SO
39.72 1:21.73 (42.01) 1:57.53 (35.80) 2:27.36 (29.83)
2 Coshocton High School-OH 'B' NT 2:49.80
1) Bair, Peyton FR 2) Simpson, Emily SO
3) Brown, Savannah SO 4) McKay, Kathleen SR
46.52 1:29.11 (42.59) 2:10.70 (41.59) 2:49.80 (39.10)
3 Johnstown Northridge-OH 'A' 2:33.18 2:50.83
1) Everhart, Allison SR 2) Boyce, Marcie JR
3) Carney, Vivian FR 4) Tennis, Mickellea JR
1:33.03 ( ) 2:16.69 (43.66) 2:50.83 (34.14)
4 Newark Catholic-OH 'A' 2:38.93 2:55.32
1) Cirillo, Amanda FR 2) Van Horn, Fiona SO
3) Reid, McKi FR 4) McCracken, Courtney SO
45.50 1:31.81 (46.31) 2:07.99 (36.18) 2:55.32 (47.33)
5 Johnstown Northridge-OH 'B' NT 3:32.65
1) Hupp, Brittany SR 2) Love, Riley FR
3) Wilson, Carly JR 4) Prior, Kelli FR
46.30 1:42.28 (55.98) 2:47.38 (1:05.10) 3:32.65 (45.27)

Event 2 Boys 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Coshocton High School-OH 'A' NT 2:11.28
1) Moore, Clint SR 2) Simpson, Scott SR
3) Salmans, Stephen SR 4) Blust, Kyle SR
32.39 1:10.15 (37.76) 1:42.19 (32.04) 2:11.28 (29.09)
2 Coshocton High School-OH 'B' NT 2:12.88
1) Smith, Marc FR 2) Lewis, Hawken JR
3) Roman, Alex JR 4) Clark, Evan SR
34.19 1:11.29 (37.10) 1:43.73 (32.44) 2:12.88 (29.15)
3 Newark Catholic-OH 'A' 2:15.82 2:16.17
1) Byrd, Cody SR 2) Hawkins, Michael SR
3) Roth, Joel JR 4) McNutt, Ben SR
33.18 1:15.64 (42.46) 1:46.66 (31.02) 2:16.17 (29.51)
4 Johnstown Northridge-OH 'A' 2:14.31 2:29.76
1) Bowman, Jesse FR 2) Eckstein, Brandon FR
3) Hammock, Beau JR 4) Hager, Paul JR
40.21 1:26.13 (45.92) 2:01.62 (35.49) 2:29.76 (28.14)
5 Newark Catholic-OH 'B' NT 2:31.71
1) Moore, Josh SO 2) Snider, Jason SR
3) Ridgley, Rick SR 4) Pourier, Joe JR
38.18 1:22.45 (44.27) 1:59.98 (37.53) 2:31.71 (31.73)

Event 3 Girls 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Simpson, Emily SO Chs-OH NT 2:39.46
35.94 1:16.15 (40.21) 1:58.11 (41.96) 2:39.46 (41.35)
2 Carney, Vivian FR Northridge-OH 2:43.72 2:48.92
37.91 1:20.01 (42.10) 2:03.42 (43.41) 2:48.92 (45.50)
3 Fortney, Casey FR Chs-OH NT 3:03.38
38.48 1:24.36 (45.88) 2:14.13 (49.77) 3:03.38 (49.25)
4 McCracken, Courtney SO Green Wave-OH NT 3:25.63
43.03 1:35.48 (52.45) 2:31.38 (55.90) 3:25.63 (54.25)
5 Love, Riley FR Northridge-OH 3:55.74 3:36.41
44.17 2:40.41 ( ) 3:36.41 (56.00)

Event 4 Boys 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Hammock, Beau JR Northridge-OH 2:27.85 2:25.62
32.70 1:10.36 (37.66) 1:49.15 (38.79) 2:25.62 (36.47)
2 Terrell, Ryan JR Chs-OH NT 2:30.83
34.61 1:13.17 (38.56) 1:52.51 (39.34) 2:30.83 (38.32)
3 Snider, Jason SR Green Wave-OH 2:35.82 2:41.16
34.79 1:16.58 (41.79) 1:59.50 (42.92) 2:41.16 (41.66)
4 Hager, Paul JR Northridge-OH 2:28.98 2:47.18
35.11 1:17.12 (42.01) 2:02.02 (44.90) 2:47.18 (45.16)
5 Bullock, Tyler JR Chs-OH NT 2:51.48
37.20 1:20.84 (43.64) 2:51.48 (1:30.64)

Event 5 Girls 200 SC Meter IM
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Ringenberg, Hannah SO Chs-OH NT 2:55.48
38.35 1:26.87 (48.52) 2:15.32 (48.45) 2:55.48 (40.16)
2 Reid, McKi FR Green Wave-OH 2:56.17 2:56.55
38.84 1:29.23 (50.39) 2:18.00 (48.77) 2:56.55 (38.55)
3 Brown, Savannah SO Chs-OH NT 3:04.79
42.57 1:32.22 (49.65) 2:24.44 (52.22) 3:04.79 (40.35)
4 Tennis, Mickellea JR Northridge-OH 3:06.79 3:06.96
41.63 1:32.36 (50.73) 2:27.31 (54.95) 3:06.96 (39.65)
5 Wilson, Carly JR Northridge-OH NT 4:39.58
1:11.15 2:13.87 (1:02.72) 3:35.24 (1:21.37) 4:39.58 (1:04.34)

Event 6 Boys 200 SC Meter IM
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Roth, Joel JR Green Wave-OH NT 2:40.03
33.98 1:14.73 (40.75) 2:01.84 (47.11) 2:40.03 (38.19)
2 Lewis, Hawken JR Chs-OH NT 2:42.87
36.46 1:20.14 (43.68) 2:06.67 (46.53) 2:42.87 (36.20)
3 Roman, Alex JR Chs-OH NT 2:46.59
34.12 1:19.49 (45.37) 2:09.27 (49.78) 2:46.59 (37.32)

Event 7 Girls 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Borton, Hannah SR Chs-OH NT 32.18
2 Boyce, Marcie JR Northridge-OH 35.96 36.12
3 Van Horn, Fiona SO Green Wave-OH 37.22 36.55
4 McKay, Kathleen SR Chs-OH NT 39.94
5 Prior, Kelli FR Northridge-OH 42.98 46.58
6 Cirillo, Amanda FR Green Wave-OH NT 47.58

Event 7J Girls 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals
===============================================================================
-- Wilson, Carly JR Northridge-OH NT X48.68
-- Steinmuller, Stephany SR Chs-OH NT X56.00

Event 8 Boys 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Moore, Josh SO Green Wave-OH 30.34 29.45
2 Clark, Evan SR Chs-OH NT 29.51
3 Blust, Kyle SR Chs-OH NT 29.62
4 McNutt, Ben SR Green Wave-OH 30.02 30.24
5 Jesenko, Marko FR Northridge-OH 39.17 37.24
6 Bowman, Jesse FR Northridge-OH 34.20 37.60

Event 8J Boys 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals
===============================================================================
-- Pourier, Joe JR Green Wave-OH 31.11 X31.39
-- Smith, Drew SO Chs-OH NT X34.35
-- Powers, Cade SO Chs-OH NT X36.74
-- Gebhart, Andy FR Green Wave-OH 43.55 X42.25

Event 9 Girls 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Ringenberg, Hannah SO Chs-OH NT 1:22.13
38.64 1:22.13 (43.49)
2 Everhart, Allison SR Northridge-OH 1:45.72 1:41.04
45.13 1:41.04 (55.91)

Event 10 Boys 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Salmans, Stephen SR Chs-OH NT 1:15.12
33.26 1:15.12 (41.86)
2 Smith, Marc FR Chs-OH NT 1:20.54
36.84 1:20.54 (43.70)
3 Hammock, Beau JR Northridge-OH 1:23.22 1:28.67
38.24 1:28.67 (50.43)
4 Hawkins, Michael SR Green Wave-OH 1:27.32 1:33.77
41.30 1:33.77 (52.47)

Event 11 Girls 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Baker, Emily SO Chs-OH NT 1:05.13
31.67 1:05.13 (33.46)
2 Hamilton, Sarah JR Chs-OH NT 1:12.42
35.06 1:12.42 (37.36)
3 Tennis, Mickellea JR Northridge-OH 1:12.49 1:16.52
36.81 1:16.52 (39.71)
4 Hupp, Brittany SR Northridge-OH 1:19.76 1:26.40
40.25 1:26.40 (46.15)

Event 12 Boys 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Hager, Paul JR Northridge-OH 1:03.89 1:03.96
2 Roman, Alex JR Chs-OH NT 1:05.64
31.47 1:05.64 (34.17)
3 Simpson, Scott SR Chs-OH NT 1:10.55
32.73 1:10.55 (37.82)
4 Ridgley, Rick SR Green Wave-OH 1:12.69 1:12.05
34.31 1:12.05 (37.74)
5 Gebhart, Andy FR Green Wave-OH 1:45.76 1:33.56
42.60 1:33.56 (50.96)

Event 12J Boys 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals
===============================================================================
-- Smith, Drew SO Chs-OH NT X1:19.21
-- Powers, Cade SO Chs-OH NT X1:26.18

Event 13 Girls 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Carney, Vivian FR Northridge-OH NT 5:47.38
38.39 1:21.37 (42.98) 2:05.11 (43.74) 2:50.27 (45.16)
3:34.60 (44.33) 4:19.25 (44.65) 5:03.81 (44.56) 5:47.38 (43.57)
2 Salmans, Kaitlyn FR Chs-OH NT 6:03.16
39.91 1:24.56 (44.65) 2:11.62 (47.06) 2:59.28 (47.66)
3:46.48 (47.20) 4:33.08 (46.60) 5:20.18 (47.10) 6:03.16 (42.98)
3 Fortney, Casey FR Chs-OH NT 6:24.83
42.91 1:31.24 (48.33) 2:20.90 (49.66) 3:10.04 (49.14)
3:59.48 (49.44) 4:49.87 (50.39) 5:39.80 (49.93) 6:24.83 (45.03)
4 Hupp, Brittany SR Northridge-OH NT 7:20.46
47.41 1:41.71 (54.30) 2:40.72 (59.01) 3:39.28 (58.56)
4:37.14 (57.86) 5:33.38 (56.24) 6:28.82 (55.44) 7:20.46 (51.64)

Event 14 Boys 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Byrd, Cody SR Green Wave-OH 4:47.64 4:40.22
30.32 1:05.10 (34.78) 1:41.05 (35.95) 2:18.08 (37.03)
2:53.31 (35.23) 3:29.71 (36.40) 4:05.71 (36.00) 4:40.22 (34.51)
2 Wheeler, Alex FR Chs-OH NT 5:25.91
37.33 1:18.13 (40.80) 2:00.17 (42.04) 2:42.43 (42.26)
3:25.20 (42.77) 4:06.83 (41.63) 4:47.38 (40.55) 5:25.91 (38.53)
3 Clark, Evan SR Chs-OH NT 5:39.34
37.52 1:20.31 (42.79) 2:03.88 (43.57) 2:48.13 (44.25)
3:30.82 (42.69) 4:13.53 (42.71) 4:57.25 (43.72) 5:39.34 (42.09)
4 Eckstein, Brandon FR Northridge-OH NT 7:08.23
44.64 1:37.41 (52.77) 2:31.12 (53.71) 3:26.77 (55.65)
4:22.53 (55.76) 5:22.28 (59.75) 6:18.71 (56.43) 7:08.23 (49.52)

Event 15 Girls 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Coshocton High School-OH 'A' NT 2:10.06
1) Borton, Hannah SR 2) Hamilton, Sarah JR
3) Simpson, Emily SO 4) Baker, Emily SO
32.76 1:05.77 (33.01) 1:39.05 (33.28) 2:10.06 (31.01)
2 Johnstown Northridge-OH 'A' 2:09.99 2:24.01
1) Hupp, Brittany SR 2) Carney, Vivian FR
3) Everhart, Allison SR 4) Tennis, Mickellea JR
37.25 1:14.02 (36.77) 1:49.28 (35.26) 2:24.01 (34.73)
3 Newark Catholic-OH 'A' 2:22.40 2:34.60
1) Cirillo, Amanda FR 2) McCracken, Courtney SO
3) Van Horn, Fiona SO 4) Reid, McKi FR
47.96 1:24.62 (36.66) 2:02.21 (37.59) 2:34.60 (32.39)
4 Coshocton High School-OH 'B' NT 2:50.54
1) Brown, Savannah SO 2) Bair, Peyton FR
3) Steinmuller, Stephany SR 4) McKay, Kathleen SR
34.93 1:12.33 (37.40) 2:10.73 (58.40) 2:50.54 (39.81)
5 Johnstown Northridge-OH 'B' NT 2:55.23
1) Wilson, Carly JR 2) Prior, Kelli FR
3) Love, Riley FR 4) Boyce, Marcie JR
49.23 1:37.32 (48.09) 2:15.82 (38.50) 2:55.23 (39.41)

Event 16 Boys 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Coshocton High School-OH 'A' NT 1:52.70
1) Blust, Kyle SR 2) Salmans, Stephen SR
3) Lewis, Hawken JR 4) Moore, Clint SR
29.87 57.77 (27.90) 1:25.68 (27.91) 1:52.70 (27.02)
2 Newark Catholic-OH 'A' 1:57.96 1:58.66
1) Roth, Joel JR 2) Moore, Josh SO
3) McNutt, Ben SR 4) Byrd, Cody SR
28.65 58.66 (30.01) 1:28.82 (30.16) 1:58.66 (29.84)
3 Newark Catholic-OH 'B' 2:21.51 2:08.17
1) Ridgley, Rick SR 2) Pourier, Joe JR
3) Hawkins, Michael SR 4) Snider, Jason SR
32.81 1:05.25 (32.44) 1:37.28 (32.03) 2:08.17 (30.89)
4 Johnstown Northridge-OH 'A' NT 2:13.96
1) Hager, Paul JR 2) Jesenko, Marko FR
3) Bowman, Jesse FR 4) Hammock, Beau JR
28.72 1:04.50 (35.78) 1:43.33 (38.83) 2:13.96 (30.63)
5 Coshocton High School-OH 'B' NT 2:19.35
1) Terrell, Ryan JR 2) Smith, Drew SO
3) Powers, Cade SO 4) Bullock, Tyler JR
31.46 1:06.13 (34.67) 1:45.22 (39.09) 2:19.35 (34.13)

Event 17 Girls 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Salmans, Kaitlyn FR Chs-OH NT 1:32.61
45.18 1:32.61 (47.43)
2 Everhart, Allison SR Northridge-OH 1:31.19 1:35.33
3 Bair, Peyton FR Chs-OH NT 1:40.16
49.00 1:40.16 (51.16)
-- Prior, Kelli FR Northridge-OH NT DQ
1:05.19 DQ (1:03.09)

Event 18 Boys 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Smith, Marc FR Chs-OH NT 1:19.02
38.63 1:19.02 (40.39)
2 Blust, Kyle SR Chs-OH NT 1:22.33
3 Bowman, Jesse FR Northridge-OH 1:36.48 1:42.05
4 Jesenko, Marko FR Northridge-OH 1:40.32 1:44.01
49.17 1:44.01 (54.84)

Event 19 Girls 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Brown, Savannah SO Chs-OH NT 1:34.44
45.33 1:34.44 (49.11)
2 McKay, Kathleen SR Chs-OH NT 1:54.52
52.88 1:54.52 (1:01.64)

Event 20 Boys 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Simpson, Scott SR Chs-OH NT 1:26.84
40.55 1:26.84 (46.29)
2 Moore, Clint SR Chs-OH NT 1:30.63
42.89 1:30.63 (47.74)
3 Eckstein, Brandon FR Northridge-OH 1:39.58 1:44.10
49.06 1:44.10 (55.04)

Event 21 Girls 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Coshocton High School-OH 'A' NT 4:50.72
1) Borton, Hannah SR 2) Hamilton, Sarah JR
3) Ringenberg, Hannah SO 4) Baker, Emily SO
35.76 1:14.97 (1:14.97) 1:49.36 (34.39) 2:33.32 (1:18.35)
3:02.60 (29.28) 3:43.13 (1:09.81) 4:15.22 (32.09) 4:50.72 (1:07.59)
2 Coshocton High School-OH 'B' NT 5:38.81
1) Salmans, Kaitlyn FR 2) Fortney, Casey FR
3) Bair, Peyton FR 4) Simpson, Emily SO
41.88 1:27.89 (1:27.89) 2:09.29 (41.40) 2:54.81 (1:26.92)
3:37.39 (42.58) 4:23.66 (1:28.85) 4:58.58 (34.92) 5:38.81 (1:15.15)
3 Newark Catholic-OH 'A' 6:39.66 5:58.80
1) Cirillo, Amanda FR 2) McCracken, Courtney SO
3) Van Horn, Fiona SO 4) Reid, McKi FR
52.22 1:53.07 (1:53.07) 2:31.05 (37.98) 3:20.13 (1:27.06)
3:59.89 (39.76) 4:45.97 (1:25.84) 5:19.66 (33.69) 5:58.80 (1:12.83)

Event 22 Boys 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Coshocton High School-OH 'A' NT 4:20.62
1) Lewis, Hawken JR 2) Salmans, Stephen SR
3) Roman, Alex JR 4) Moore, Clint SR
29.04 1:02.11 (1:02.11) 1:32.85 (30.74) 2:07.92 (1:05.81)
2:39.72 (31.80) 3:16.10 (1:08.18) 3:46.03 (29.93) 4:20.62 (1:04.52)
2 Newark Catholic-OH 'A' 4:21.38 4:29.75
1) Roth, Joel JR 2) Snider, Jason SR
3) McNutt, Ben SR 4) Byrd, Cody SR
31.62 1:03.45 (1:03.45) 1:36.42 (32.97) 2:14.16 (1:10.71)
2:46.97 (32.81) 3:23.94 (1:09.78) 3:55.06 (31.12) 4:29.75 (1:05.81)
3 Coshocton High School-OH 'B' NT 4:49.19
1) Clark, Evan SR 2) Wheeler, Alex FR
3) Terrell, Ryan JR 4) Simpson, Scott SR
33.61 1:11.62 (1:11.62) 1:44.79 (33.17) 2:21.86 (1:10.24)
2:56.41 (34.55) 3:34.38 (1:12.52) 4:08.54 (34.16) 4:49.19 (1:14.81)
4 Newark Catholic-OH 'B' 5:33.54 5:07.92
1) Moore, Josh SO 2) Hawkins, Michael SR
3) Pourier, Joe JR 4) Ridgley, Rick SR
34.85 1:12.38 (1:12.38) 1:49.28 (36.90) 2:30.20 (1:17.82)
3:06.05 (35.85) 3:45.97 (1:15.77) 4:23.43 (37.46) 5:07.92 (1:21.95)